UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені визначили механізми виживання тварин в Чорнобильській зоні відчуження

Організм деяких тварин пригнічує негативний вплив радіації.

Біологи заявили про те, що деякі тварини в "зоні відчуження" ЧАЕС процвітають через те, що їхній організм пригнічує негативний вплив іонізуючого випромінювання на ДНК, підвищуючи рівень антиоксидантів. Висновки вчених були опубліковані в журналі Science of The Total Environment.

Як заявив один з авторів дослідження Тімоті Муссо, "завдяки нашим і чужим дослідженням в Чорнобилі, тепер у нас є безліч прикладів того, що існує певний баланс між кількістю антиоксидантів в організмі тварини і тим, як добре її тіло може захищати себе від радіації. Ті види фауни, які якимось чином можуть керувати рівнем антиоксидантів, можуть використовувати цю особливість організму для захисту ДНК від ушкоджень".

Муссо і його колеги, включаючи ряд вчених з України, беруть участь у колаборації "Чорнобиль + Фукусіма", в рамках якої вивчають вплив радіації, яка збереглася в "зоні відчуження" біля ЧАЕС або АЕС "Фукусіма", на окремих тварин або популяцію в цілому.

Читайте також: Вчені назвали найдавнішу тварину на Землі

За роки досліджень вчені з'ясували, що високий рівень радіації підвищує кількість мутацій у окремих індивідів, але не впливає на популяцію в цілому. Крім того, виявилося, що різні види птахів і тварин по-різному реагують на вплив радіації: чисельність деяких з них значно скоротилася, а інші почали процвітати.

У ході досліджень вченим вдалося з'ясувати, що організми різних тварин і птахів реагують на появу "зайвих" окислювачів по-різному. Навіть різні тканини організму в одних і тих же тварин можуть по-різному відповідати на високий рівень фонового випромінювання.

Ті тварини, чий організм навчився виробляти більше антиоксидантів, краще переносили життя в "зоні відчуження" і не страждали від радіації або навіть починали процвітати через зменшення кількості конкурентів. У свою чергу, інші види, у тому числі і людина, негативно реагували на неї через нездатність виробляти більше антиоксидантів.

На думку вчених, це свідчить про те, що в "зоні відчуження" ЧАЕС зараз йде "природний відбір": виживають і процвітають ті види тварин, які можуть підлаштуватися під високий фон випромінювання і виробляти більше антиоксидантів.

Нагадаємо, що сьогодні виповнюється 30 років з трагічного дня аварії на Чорнобильській АЕС. Напередодні гендиректор ЧАЕС Ігор Грамоткін в інтерв'ю DT.UA зазначив, що Чорнобильська зона може бути використана в якості бази для двох основних видів діяльності: поводження з радіоактивними матеріалами і розміщення об'єктів альтернативної енергетики.

Детальніше про стан справ на ЧАЕС читайте в інтерв'ю Олега Кильницького з гендиректором ЧАЕС Ігорем Грамоткіним "Поразка на Чорнобильській АЕС закінчилося, далі будемо тільки перемагати" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

11 березня 2011 року після землетрусу і цунамі сталася аварія на японській АЕС "Фукусіма-1". Японське агентство з ядерної та промислової безпеки присвоїло їй максимальний – сьомий рівень небезпеки, який раніше надавався тільки аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році. Між тим, експерти МАГАТЕ закликали не порівнювати ці дві катастрофи.