UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені визначили істоту, здатну обходитися без сну

Дрозофілам для нормального функціонування не потрібен сон.

Вчені з Імперського коледжу Лондона заявили про те, що мухам-дрозофілам для нормального функціонування не потрібен сон. Як повідомляє Naked science, до подібних висновків дослідники прийшли, провівши кілька експериментів з комахами.

У ході дослідження вчені стежили за 881 самкою і 485 самцями дрозофіл протягом чотирьох днів. За цей час вони виміряли середні періоди сну і неспання мух. Для стеження вчені використовували технологію машинного навчання, щоб реєструвати мікрорухи комах. Ці рухи мухи роблять, коли сидять нерухомо на якій-небудь поверхні. Мікрорухи повідомляють, що вони насправді не сплять, хоча може здатися зворотне.

Вчені помітили різницю між самцями і самками: перші проводили у сні в середньому 43% часу доби, а другі спали набагато менше. Половина самок дрімала 20% доби, періоди сну інших сильно розрізнялися. Наприклад, 6% витрачали на сон всього годину на день. Одній мусі з усієї популяції вистачало лише чотирьох хвилин на день.

Помітивши такі відмінності, дослідники провели експеримент, який повинен був показати, чи потрібен дрозофілам сон взагалі. Вчені помістили мух у циліндр, що обертався, який не давав їм заснути. Популяція прожила в таких умовах все життя, це ніяк не вплинуло на його тривалість. Наприклад, у собак нестача сну приводить до передчасної смерті.

Дослідники спостерігали також за мухами, які прожили в подібних умовах 10 днів. Після випуску в природне середовище дрозофіли ніяк не відрізнялися від сплячих родичів.

На думку дослідників, секрет може полягати в крихітному мозку, якому кілька хвилин сну на день (або їхня відсутність) достатньо для підтримки нормального життя. Ссавці, зокрема люди, мають більш складну нервову систему, тому для них можуть бути справедливі інші закони.

Раніше вчені з'ясували, що полівки прерій здатні до емпатії. Раніше вчені вважали, що здатність до емпатії є тільки у тварин з відносно великим мозком: мавп, слонів, собак. Тепер же дослідники встановили, що полівки, відомі як хороші сім'янини, здатні надавати допомогу своїм друзям і родичам.