UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені визначили "батьківщину" середньовічної пандемії чуми

Збудників чуми привезли з Центральної Азії або з Західного Уралу.

Вчені з Норвегії, Франції, Великої Британії та Італії заявили про те, що чумна паличка, яка викликала пандемію чуми в Середньовіччі, була завезена в Європу з середньої Азії або з Західного Уралу. Як повідомляє N+1, до подібних висновків дослідники дійшли на підставі аналізу археологічних та історичних даних, а також п'яти геномів збудника хвороби.

Пандемія чуми, яку часто називають Чорною смертю, почалася в Європі у середині XIV століття і тривала до кінця XVIII століття. За різними оцінками, під час першого спалаху хвороби (1347-1353) загинуло від 30 до 50% населення континенту. Згодом чума починалася кожні 10-15 років у різних країнах Європи. Відомо, що чума належить до зоонози, тобто передається від тварин (гризунів) до людини, а одним з переносників інфекції є щурячі блохи. Тварини є природним резервуаром чумної палички Yersinia pestis.

У ході нового дослідження вчені відсеквенували п'ять геномів чумної палички, які вони виявили в похованнях середини XIV століття у Франції, Бельгії, Нідерландах і Норвегії, і порівняли їх з послідовностями 126 сучасних геномів і 14 вже опублікованих середньовічної чумної палички.

У результаті дослідники прийшли до висновку, що Y. pestis періодично приїжджала в Західну Європу, ймовірно по торгових шляхах, разом з товарами. Виявилося, що геном чумної палички, знайдений в останках з Італії, з Тоскани, відрізнявся від ДНК інших середньовічних штамів. Дослідники припустили, що, можливо, ця різновид бактерії приїхала з торговими кораблями в Пізу, а звідти потрапив в інші регіони Італії.

Геном чумної палички, який був виявлений в Нідерландах, відповідав геномам бактерій, знайдених у Лондоні і Булгарі. В обох містах епідемія розпочалася у 1360-х роках. При цьому, чума могла потрапити в Лондон з Булгара або Новгорода, які в ті часи були великими центрами торгівлі хутром. Ще одним маршрутом, за яким чумна паличка могла опинитися в Європі, був торговий шлях з того ж Булгара в чорноморську Кафу (нині Феодосія), а звідти - в країни Південної Європи.

Раніше вчені встановили, що перша пандемія чуми була на Землі ще в V-IV тисячолітті до нашої ери. В ході досліджень було виявлено, що сім чоловік були заражені чумною паличкою. Упорядкувавши геном чумних паличок, вчені прийшли до висновку, що шість найдавніших з них не були схожі на середньовічну бубонну чуму, звану "чорною смертю": у даних бактерій були відсутні гени pla і ymt, що грають ключову роль у поширенні чуми.