UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені вивели мишей, що затинаються

Дослідження допоможе вченим зрозуміти причини заїкання у людини.

Біологи з Медичної школи Вашингтонського університету створили мишей, які імітують заїкання людини: звуки, що видаються ними, перериваються паузами. Дослідження тварин допоможе вченим зрозуміти причини заїкання у людини. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі Current Biology.

Причини заїкання у людини на даний момент не ясні, відомо, що в деяких випадках воно може бути спадковим. У 2010 році в Пакистані були виявлені декілька споріднених родин, у яких заїкання передавалося з покоління в покоління. Вчені змогли локалізувати ділянку геному, мутація в якому зустрічалася приблизно у 10% людей, що затинаються.

Читайте також: Давні люди навчилися користуватися вогнем завдяки змінам клімату - вчені

Ця мутація, як виявилося, порушує роботу гена GNPTAB, що відповідає за хімічну модифікацію і напрям в лізосоми "травних" ферментів. Лізосоми - це оточені мембраною клітинні органели, в яких перетравлюються як власні, так і поглинені з середовища білки, вуглеводи, нуклеїнові та жирні кислоти.

Для створення мишей, що затинаються, вчені створили генетичний конструкт з аналогічною людині мутацією в мишачому гені GNPTAB і ввели його до геному гризунів. В якості тесту вчені за допомогою спеціально розробленої комп'ютерної програми аналізували писк, який видають новонароджені мишенята, коли матері немає поблизу. Виявилося, що у мутантних і звичайних мишей звуки сильно відрізняються. Так, мутантні мишенята роблять паузи в 2-3 рази частіше за своїх одноплемінників, ці паузи довше і виходить писк проводиться "ривками".

Раніше повідомлялося про те, вчені провели дослідження, результати якого допомогли їм виявити групу генів, видалення яких призводить до різкого збільшення тривалості життя. Вчені сподіваються в майбутньому створити препарати, які будуть придушувати роботу деяких генів і таким чином продовжувати життя.