UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені витягли найдавнішу ДНК віком понад мільйон років

ДНК отримали з останків мамонтів, знайдених в Сибіру.

Вчені заявили про те, що їм вдалося витягти і секвенувати найдавнішу ДНК з останків мамонта, які лежали у вічній мерзлоті з льодовикового періоду. Як повідомляє WSJ, вік останків оцінюється в 1,2 мільйона років.

До цього найдавніша ДНК належала доісторичному коню, якій жив 560-780 тисяч років тому на території сучасної Канади.

Як зазначає Medicalxpress, вчені вивчили зуби трьох мамонтів. Вік одного з них становить 800 тисяч років, а двох інших - понад мільйон. Їхні останки були знайдені ще в 1970-х роках і зберігалися в Російській академії наук.

Вивчивши ДНК, вчені з'ясували, що мамонти були навіть старшими, ніж передбачалося спочатку. Вік найстаршого з них, названого Крестовка, становить приблизно 1,65 мільйона років, середнього (Адича) - приблизно 1,34 мільйона років, а наймолодшого (Чукочья) приблизно 870 тисяч років.

Дослідники також встановили, що Крестовка належала до раніше невідомої лінії мамонтів, яка відокремилася від інших приблизно два мільйони років тому. Її нащадки потім населяли Північну Америку. Адича і Чукочья належали до лінії, від якої походять євразійські та північноамериканські шерстисті мамонти.

Вченим вдалося виявити варіанти генів, пов'язані з життям в Арктиці, такі як волосатість, здатність до терморегуляції, жирові відкладення і стійкість до холоду у старіших екземплярів. Це означає, що мамонти мали шерсть ще до появи шерстистих мамонтів.

Дослідники сподіваються, що розвиток технологій дозволить їм секвенувати ДНК, знайдену в набагато старших останках, які датуються періодом близько 2,6 мільйона років тому. Вони хочуть вивчити предків сучасних лосів, вівцебиків і вовків, щоб простежити еволюцію сучасних видів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Доісторичні люди вміли розм’якшувати бивні мамонтів - вчені

Раніше вчені із Стокгольмського університету секвенували ДНК 14 шерстистих носорогів і з'ясували, чому вимерли ці тварини. Вважалося, великі тварини давнини вимерли через поширення людей і їхній мисливський спосіб життя, але тепер виявилося, що це не так.