UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені виявили зірку нового типу

Такі світила народжуються в результаті катастрофічного зіткнення білих карликів.

Астрономи виявили новий тип зірок. Такі світила з'являються в результаті зіткнення білих карликів, коли вибух виявляється недостатньо сильним, щоб їх зруйнувати, повідомляє Naked science.

Зірки середніх розмірів до кінця життя скидають зовнішні оболонки і перетворюються на компактні і тьмяні білі карлики. У Чумацькому Шляху існує безліч подібних об'єктів, які часто утворюють подвійні системи. Обертаючись в парі, білі карлики можуть зближуватися аж до того моменту, поки не спалахнуть надновою типу Ia.

Щось подібне і сталося в системі IRAS 00500+6713, однак вибух виявився недостатньо сильним і не зміг повністю її зруйнувати. На місці пари білих карликів з'явився новий об'єкт, оточений щільною газопиловою хмарою.

Систему вперше помітили в 2019 році. Її центральна зірка J005311 швидко обертається і відрізняється порівняно високим вмістом кисню і вуглецю. А зоряний вітер, що виходить від неї, виділяється неймовірною швидкістю, що досягає 16 тисяч кілометрів на секунду. Нові спостереження, проведені за допомогою космічної обсерваторії XMM-Newton, продемонстрували, що J005311 яскраво випромінює в рентгенівському діапазоні. Судячи з цих даних, система незвично багата неоном, кремнієм і сіркою, а її туманність сильно розпечена, досягаючи температури в мільйони градусів.

Визначити масу зірки учені не змогли, але за непрямими ознаками оцінили її в 1,4 сонячних, що вище за верхню межу маси білих карликів. Ймовірно, вона з'явилася в результаті злиття двох білих карликів, один з яких був киснево-неоново-магнієвим (такі карлики залишаються після загибелі зірок масою близько 10 сонячних).

Вибух не зміг зруйнувати систему повністю, однак призвів до викиду великих кількостей речовини і залишив після себе нову зірку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Астрономи помітили «наноспалахи» на Сонці

Раніше астрономи за допомогою Дуже великого телескопа знайшли шість галактик, які оточують надмасивну чорну діру. Відкриття дозволить вченим зрозуміти, як надмасивні чорні діри могли утворитися і досягти колосальних розмірів за короткий час.