Вчені виявили невеликі «кишеньки» морської води, які залишалися «захованими» у скельній породі протягом 390 мільйонів років. Як повідомляє Science alert, знахідка може поглибити наші знання про те, як океани еволюціонують і адаптуються до кліматичних умов, що змінюються.
Крихітні бульбашки – це залишки води, в якій колись жили великі панцирні риби, амоноїди, гігантські морські скорпіони та трилобіти. Зазначається, що це не найдавніша виявлена вода, але це найменші залишки стародавніх морів, знайдені на даний момент.
Ця вода зберігалася у породах залізного піриту, знайдених у північній частині штату Нью-Йорк. Її знайшла група, яка вивчала важливу екологічну проблему: вилуговування миш'яку з гірських порід.
Вчені помітили крихітні дефекти у вигляді сферичних скупчень крихітних кристалів піриту, відомих як фрамбоїди.
За допомогою комбінації різних методів дослідження вчені змогли підтвердити, що в камені справді знаходиться солона вода, яка відповідає хімічному профілю древнього внутрішнього моря. Вченим також вдалося зробити висновок щодо того, в яких умовах крихітні бульбашки утворилися.
Близько 400 мільйонів років тому назад стародавнє море розташовувалося від сучасних Мічигану в США до Онтаріо в Канаді. У ньому розташовувався риф, який міг змагатися розмірами з Великим бар'єрним рифом, тут жили трилобітоподібні істоти та ранні види мечехвостів.
Зазначається, що мінерали та дорогоцінні камені нерідко містять захоплену рідину, але її рідко можна проаналізувати в масштабі, подібному до цього. У той же час відкладення солі з захопленої морської води рідко зустрічаються у літописі гірських порід. Через це у вчених відсутні знання про мільйони років їхньої еволюції.
Поступово клімат змінився і висушив внутрішнє море, скам'янілості, що потрапили в його відкладення, перетворилися на піритові породи, відібрані в ході цього дослідження через сотні мільйонів років.
Вивчаючи ці родовища з корисними копалинами, дослідники мають намір дізнатися більше про те, як океан впорався з підвищенням температури. Це може розповісти про те, як такі зміни можуть відбуватися сьогодні.
Раніше вчені виявили в Уельсі скам'янілості древніх родичів членистоногих, які мали крила і хоботки. Вони мешкали в океанах Землі близько 500 мільйонів років тому.