Вчені описали новий вид сов, який був виявлений на Острові Прінсіпі, частині Демократичної Республіки Сан-Томе та Прінсіпі в Центральній Африці. Вперше вчені підтвердили існування цього виду у 2016 році, а підозра про його існування вперше з'явилась у 1998 році, повідомляє Eurekalert!.
Свідчення місцевих жителів дозволяють припустити, що про існування цих сов було відомо ще в 1928 році.
Описати новий вид вдалося завдяки множинним доказам, таким як морфологія, колір та малюнок оперення, вокалізація та генетика. Дані були зібрані та опрацьовані міжнародною групою дослідників.
Офіційна назва виду звучить як Principe Scops-Owl чи Otus bikegila. "Отус" - це загальна назва групи маленьких сов, яких зазвичай називають сплюшками. Вони зустрічаються в Євразії та Африці і включають такі поширені види, як євразійська сплюшка (Otus scops) і африканська сплюшка (Otus senegalensis).
За словами вчених, видове ім'я bikegila обрали на честь Сесіліано ду Бом Жезуса на прізвисько Бікегіла — колишнього збирача папуг з острова Прінсіпі, а нині наглядача природного парку.
«Відкриття Principe Scops-Owl стало можливим лише завдяки місцевим знанням, якими поділився Бікегіла, та його невпинним зусиллям розгадати цю давню загадку. Таким чином це ім'я також означає визнання всіх місцевих польових помічників, які відіграють вирішальну роль у розширенні знань про біорізноманіття світу», — заявили вчені.
Одним із способів відрізнити новий вид від інших у дикій природі є його незвичайний крик. Сова повторює звук, схожий на "туу" приблизно раз на секунду.
Дослідження вчених показало, що новий вид мешкає тільки в старих лісах острова, що залишилися. Тут сови мешкають на площі близько 15 квадратних кілометрів. Населення птахів, яка мешкає тут, оцінюється приблизно в 1000-1500 особин.
Оскільки всі представники цього виду мешкають на досить невеликій площі, вчені пропонують віднести його до тих, що знаходяться на межі зникнення. У найближчому майбутньому частина ареалу проживання сов буде порушена будівництвом електростанції.
Раніше вчені заявили про те, що кити Райса, вид, який відкрили лише минулого року, вже знаходяться на межі зникнення. На даний момент відомо про 51 особину цього виду.