Вчені заявили про те, що давня щелепа, яка, як вважалося, належить неандертальцю, може змусити нас переглянути історію сучасної людини в Європі. Новий аналіз останків показав, що вони не мають нічого спільного з неандертальцями, скоріше вони належать до Homo sapiens, повідомляє Science Alert.
Вік щелепи оцінюється в 45-66 тисяч років, що робить її найдавнішим відомим анатомічним зразком людей сучасного типу на території Європи.
Кістку знайшли ще 1887 року в містечку Баньоліс в Іспанії. З того часу вчені ретельно вивчили її і датували періодом пізнього плейстоцену, коли регіон, який є сучасною Європою, був населений неандертальцями. Це, а також архаїчна форма щелепи, затвердили дослідників на думці, що це останки неандертальця.
«Нижня щелепа вивчалася протягом минулого століття і довгий час вважалася неандертальською через її вік і місце розташування, а також через відсутність однієї з діагностичних ознак Homo sapiens: підборіддя», — заявив палеоантрополог Браян Кілінг з Бінгемтонського Університету в США.
Тепер Кілінг та його колеги ретельно вивчили кістки за допомогою методу, який називається тривимірним геометричним морфометричним аналізом. Це неінвазивний протокол, який включає докладне вивчення форми кістки, відображення її особливостей і порівняння їх з іншими останками.
Дослідники провели 3D-сканування з високою роздільною здатністю і використали його не тільки для вивчення кістки, але і для реконструкції частин, що бракують. Потім вони порівняли зразок із нижніми щелепами неандертальців та сучасних людей.
Ці результати показали щось несподіване – давня щелепа не мала явних рис неандертальців, а її форма не нагадувала неандертальську. Швидше вона нагадувала щелепи давніх предків сучасних людей. З однією відмінністю: відсутність підборіддя.
Підборіддя є відмінною рисою Homo sapiens в порівнянні з іншими древніми людьми. Крім того, давня щелепа мала спільні риси з давніми гомінідами, які населяли Європу сотні тисяч років тому.
Дослідники порівняли кістку з кісткою ранньої сучасної людини, яка жила приблизно 37-42 тисячі років тому, чиї останки знайшли в Румунії. Вона відома тим, що має риси неандертальця, але також має підборіддя. Аналіз ДНК цієї щелепної кістки показав, що ДНК включає послідовності одного предка-неандертальця, який жив за чотири або шість поколінь до цього, що, ймовірно, пояснює її змішані риси.
Але у зразка не було рис неандертальця, тому дослідники виключили ймовірність того, що ця давня людина була гібридом. Порівняння з останками ранніх Homo sapiens, що вийшли з Африки, показали, що вони мали менш виражені підборіддя.
Тобто, або ця стародавня людина була раннім представником Homo sapiens, який співіснував із неандертальцями. Або ж він був гібридом між стародавньою групою сапієнсів та ще не ідентифікованою стародавньою людиною.
Поки що дослідники можуть точно сказати лише одне: володар древньої щелепи не був неандертальцем.