Вчені виявили в приполярних регіонах Місяця гематит, оксид заліза. Це стало для них справжньою несподіванкою, адже супутник нашої планети позбавлений кисню і рідкої води, повідомляє Naked science.
Відомо, що поверхнюМісяця постійно бомбардує сонячний вітер, що складається з водню, який здатний виступати донором електронів і відновлювати оксиди. Тому виявлення на супутнику Землі гематиту, оксиду заліза (III), яке якимось чином там «поржавіло», стало відкриттям.
Присутність оксиду заліза була виявлена при аналізі даних, зібраних індійською станцією «Чандраян-2». «Все це вкрай загадково. Місяць - абсолютно невідповідне місце для появи гематиту», - заявив один з авторів роботи, фізик з Гавайського університету в Маноа Шуай Лі.
На борту станції «Чандраян-1» працював апарат Moon Mineralogy Mapper (M3), який проводив гіперспектральну зйомку поверхні Місяця. Вивчаючи ці знімки, Шуай Лі і його колеги і помітили гематит в приполярних регіонах: можливо, це і дає ключ до пояснення загадки його походження. Області, де «іржа» виявляється, корелюють з присутністю водяного льоду. При падінні метеоритів він може плавитися, випаровуватися - і в такій формі реагувати з залізом, окислюючи його.
Гематиту виявилося більше на видимій стороні супутника, ніж на зворотній. Це може вказувати на ще один механізм його появи - за рахунок кисню, деяка кількість якого несеться сонячним вітром з верхніх шарів земної атмосфери. Коли Місяць, рухаючись навколо планети, опиняється в «хвості» її магнітосфери і на шляху цього потоку, деякі частинки здатні досягати її поверхні.
У такі моменти супутник Землі закритий нашою планетою від сонячного вітру. Ймовірно, ці три фактори, діючи протягом мільярдів років, привели до появи іржавого заліза в приполярних регіонах Місяця.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше міжнародна група астрономів запропонувала пояснення того, чому Місяць відрізняється дивною асиметричністю. На їхню думку, вся справа в радіоактивних породах, які поширені на супутнику Землі нерівномірно.