UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені виявили хмари алюмінію і силікатів в шарах атмосфери коричневого карлика

Завдяки спостереженням, вони роздивилися шарувату і бурхливу атмосферу планети "супер-юпітера" на прикладі сусіднього коричневого карлика.

Команда вчених з Обсерваторії Кека, що знаходиться на Гаваях змогли розглянути і встановити, яка атмосфера на "супер-юпітері" на прикладі знімків коричневого карлика, повідомляє Naked Science.

Газовий гігант Бета Живописця b є однією з найбільш вивчених екзопланет. Вона знаходиться в 63 світлових роках від Землі. Її маса в сім разів більша за масу Юпітера, а її діаметр більший в 1,65 раза.

Бету Живописця b відносять до "супер-юпітерів" - це ряд планет і зоряних компаньйонів, які можуть ставати в кілька, а то і в десятки разів більшої маси, ніж Юпітер.

"Супер-юпітери" також дуже схожі на коричневі карлики, адже вони теж знаходяться у проміжному положенні між планетами та зірками. Але є і невелика відмінність: коричневі карлики самостійні, а "супер-юпітери" пов'язані зі своїми найближчими зірками та затьмарюються від їх світла.

Тому, вчені вирішили вивчити коричневий карлик 2MASS J22081363 + 2921215, щоб розглянути атмосферу Бети Живописця b. Обидва об'єкти дуже схожі за розмірами й за температурою. Крім цього, карлик, і Бета Живописця b входять в найближчу до нас групу молодих зірок, яких, на думку вчених, об'єднує походження.

Для вивчення використовували спектрограф MOSFIRE Обсерваторії Кека на Гаваях. Він має достатню потужність для таких спостережень, тому спектрограф зміг вловити разом з коричневим карликом і сусідні зірки.

Вчені порівняли спектр, який пройшов через атмосферу, з іншим спектром, який вони отримали раніше. Таким чином вони змогли з'ясувати, які лінії і як саме були поглинені у повітрі. Своєю чергою, це дозволило реконструювати так званий "початковий" спектр коричневого карлика і розглянути його атмосферу.

Виявилося, що карлик в 12 разів перевершує за розмірами Юпітер, а також він має дуже високу температуру, близько 1500 ° С. Крім цього, 2MASS J22081363 + 2921215 ще й швидко обертається. Він робить повний оберт кожні три з половиною години, тому в його атмосфері не вщухають потужні вихори.

За дві з половиною години спостережень спектрограф MOSFIRE розглянув в ній і окремі рухомі світлі ділянки. А це свідчить про те, що в атмосфері є хмари, крізь які проходить інфрачервоне випромінювання гарячого карлика.

Читайте також: Астрономи вперше побачили пиловий диск навколо екзопланети

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Найважливіше, що на великій висоті в цих хмарах міститься калій і силікати магнію. Ще трохи нижче є натрій, а ще далі з'являються хмари з алюмінієм. Вчені припускають, що загальна глибина атмосфери приблизно 718 кілометрів. Вони думають, що Бета Живописця b має схожі характеристики.

Нагадаємо, що астрономи створили одну з найбільш детальних радіокарт Туманності Андромеди. Для цього, вони спостерігали за галактикою протягом 66 годин.