Вчені виявили вірус-бактеріофаг з неймовірно довгим хвостом. Як повідомляє SciTechDaily, відкриття може пролити світло на те, як утворюються віруси, що заражають бактерії.
Наголошується, що знайдений бактеріофаг-«Рапунцель» живе в негостинних гарячих джерелах і полює на одні з найстійкіших бактерій на Землі. На відміну від більшості вірусів, які атакують людей і тварин і складаються з одного компонента, у бактеріофагів є хвіст, прикріплений до гострої призмоподібної білкової оболонки, що містить їхню ДНК.
Хвости фагів, як і зачіски, розрізняються за довжиною та стилем; деякі довгі та пружні, а інші короткі та жорсткі. У більшості вірусів мікроскопічні хвости, хвіст Рапунцель (вірусу P74-26) майже в 10 разів довше, ніж у інших фагів, його довжина досягає майже один мікрометр.
Керівник дослідження Браян Келч з Університету Массачусетса назвали виявлений вірус «монстром з хвостом».
Хвости фагів важливі для проколювання бактерій, покритих щільною в'язкою речовиною. Довгий хвіст P74-26 дозволяє йому вторгатися та заражати найстійкіші бактерії. Але у P74-26 не тільки дуже довгий хвіст, він також є найбільш стабільним фагом, що дозволяє йому існувати та заражати бактерії, що живуть у гарячих джерелах, температура яких може досягати 76 градусів за Цельсієм. Дослідники вивчали P74-26 для того, щоб з'ясувати, чому і як він може існувати у таких екстремальних умовах.
«Кожен хвіст фага складається з багатьох невеликих будівельних блоків, які збираються разом, утворюючи довгу трубку. Наше дослідження показує, що ці будівельні блоки можуть змінювати форму чи конформацію, коли вони збираються разом. Ця зміна форми важлива для того, щоб будівельні блоки підходили один до одного та утворювали правильну структуру хвостової труби», - заявила провідна автор дослідження Емілі Агнелло.
За словами вчених, P74-26 використовує механізм «кулька та гніздо» для більшої міцності. Крім того, його хвіст формується з вертикально покладених кілець молекул, що утворюють порожнистий канал.
Надалі дослідники мають намір за допомогою генетичних маніпуляцій змінити довжину хвоста вірусу та подивитися, як це впливатиме на його поведінку.
Раніше вчені з Університету Небраски-Лінкольна заявили, що вид прісноводного планктону є першим відомим організмом, який може вижити, харчуючись виключно вірусами.