Вченим вдалося виявити «Око Саурона» з «Володаря перснів» і це підводний вулкан, який знаходиться в Індійському океані. Він знаходиться на глибині 3100 метрів і на відстані 280 кілометрів від Острова Різдва, повідомляє Science alert.
«Раніше невідомий і не сфотографований, цей вулкан з'явився на наших екранах у вигляді гігантської овальної западини, яка називається кальдеро, висотою 6,2 кілометра і шириною 4,8 кілометра. Вона оточена ободом висотою 300 метрів (який нагадує повіки Саурона), а в центрі розташовується конусоподібна вершина (зіниця)», - заявив старший куратор відділу морських безхребетних Музею Вікторії Тім О'Хара.
Кальдера сформувалася в результаті обвалення вулкана. Розплавлена магма біля основи вулкана зміщується вгору, утворюючи пустоти. Потім тверда кірка на поверхні купола руйнується, утворюючи велику, схожу на кратер, структуру. Оскільки вулкан продовжує викидати магму, в центрі може утворитися невеликий пік.
Вчені відзначають, що про виверження підводних вулканів люди можуть і не дізнатися. Однією з небагатьох ознак цього може бути невелика кількість пемзи, яка плаває на поверхні моря. Але в кінцевому підсумку ця пемза насичується водою і опускається на дно океану.
За словами дослідників, знайдене «око» було не самотнє. Подальше картування дозволило виявити гору, засіяну вулканічними конусами. Трохи далі вчені також знайшли ще одну підводну гору з плоскою вершиною. Дотримуючись тематики «Володаря перснів», вчені назвали їх Барад-дур ( «Темна фортеця») і Еред Літуї ( «Попелясті гори»).
Дослідники відзначають, що три структури є частиною групи підводних гір Карма, вік яких перевищує 100 мільйонів років. Вони утворилися поруч з древнім морським хребтом в ті часи, коли Австралія знаходилася набагато південніше, недалеко від Антарктиди.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше геологи з Монреальського університету заявили про те, що неглибокі резервуари магми вулканів можуть бути небезпечними. За їхніми словами, саме такі резервуари, які рідко видно при сейсмографічних зйомках, можуть визначати активність вулканів.