Вчені з Університету Каліфорнії в Сан-Франциско створили імплант, який кріпиться в череп і з'єднується з мозком. За словами дослідників, результати випробувань їхньої розробки показали, що вона може застосовуватися при виявленні та лікуванні важкої депресії, повідомляє ВВС.
Так, випробування провели на 36-річній Сарі, якій імплант вживили рік тому. Жінка стверджує, що пристрій змінив її життя. Невеликий імплант розміром із сірникову коробку включений постійно, але посилає імпульси тільки тоді, коли в організмі Сари з'являється потреба в них.
Дослідники відзначають, що поки рано говорити про те, що пристрій може допомогти і іншим пацієнтам, таким, як Сара, з важкою депресією. Але вони мають намір продовжити випробування.
Як проходили випробування
Сара - перший пацієнт, якому імплантували експериментальну розробку. До цього вона вже пройшла кілька курсів лікування, які не увінчалися успіхом, включаючи антидепресанти і електросудомну терапію.
Незважаючи на те, що операція на мозку може здатися страхітливою, Сара зізнається, що «будь-яке полегшення було б краще, ніж темрява, в якій вона жила». Жінка також зізнається, що «випробувала всі доступні ліки», і що її повсякденне життя стало дуже обмеженим, вона «відчувала муки кожен день, ледь могла рухатися і нічого не робила».
Під час операції в черепі жінки просвердлили невеликі отвори, крізь які пропустили дроти для контролю і симулювання її мозку. Коробочку з батареєю і регулятором імпульсу помістили в кістку під шкірою голови і прикрили волоссям. Операція зайняла весь день, її проводилася під загальним наркозом.
За словами Сари, коли вона прокинулася, вона відчула ейфорію.
«Коли імплант включили, мої справи відразу пішли вгору. Моє життя знову стало приємним», - зізнається жінка. Вона також додала, що суїцидальні думки зникли протягом декількох тижнів. Через рік у Сари немає ніяких побічних ефектів від застосування імпланта.
Як працює пристрій
За словами доктора Кетрін Сангос, лікування стало можливе завдяки виявленню «ланцюгів депресії» в мозку Сари.
«Ми знайшли область, яка називається вентральним смугастим тілом, де стимуляція постійно усувала почуття депресії. І ми також виявили область активності мозку в мигдалеподібному тілі, яка може передбачити, коли симптоми захворювання будуть найбільш серйозними», - додала вона.
За словами вчених, необхідні додаткові дослідження, які дозволять зрозуміти, чи можна застосовувати даний тип лікування для інших пацієнтів, які страждають від важкої депресії. Можливо також, що імплант допоможе і при інших станах.
За словами Сангос, у випробуваннях вже погодилися взяти участь ще два пацієнта і, можливо, в майбутньому до них приєднаються ще дев'ять. Це дозволить вченим зрозуміти, як робота імпланта різниться у різних пацієнтів. Вчена також додала, що необхідно зрозуміти, чи змінюються біомаркери або мозкові ланцюги людини в міру продовження лікування.
Один з авторів дослідження Едвард Чанг додав, що експеримент з Сарою не є демонстрацією успішності їхньої розробки, він всього лише показує, що вона працює. Надалі потрібні додаткові дослідження, які однозначно покажуть, що імплант може використовуватися в якості терапії депресії.
Крім того, вчені відзначають, що підхід з операцією на мозку буде застосовуватися тільки з пацієнтами, що страждають від важких станів, які неможливо вилікувати за допомогою інших методів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше в США схвалили ліки для лікування хвороби Альцгеймера. У FDA заявили, що є «суттєві докази того, що Адухельм зменшує бета-амілоїдні бляшки в головному мозку» і що це «з достатньою ймовірністю може представляти важливі переваги для пацієнтів.