UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені спростували природність війн

Вчені не виявили слідів збройних конфліктів між представниками давньої японської культури.

Археологи дослідили рештки представників давньої культури Дзьомон (доісторична Японія) і прийшли до висновку, що війна не є обов'язковою для людського суспільства. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі Biological Letters.

Культура Дзьомон характерна для мисливців-збирачів, які населяли острови Японії в період між 14 тисячами і 300 років до нашої ери. Археологи оглянули безліч скелетів представників даної культури і майже не виявили серед них слідів насильницької смерті. Число загиблих від смертельних поранень коливалося в межах 1,82–3,5%.

Крім того, дослідники спробували знайти сліди військових зіткнень між представниками культури Дзьомон і не змогли їх знайти. Відсутність концентрованих точок насильства означає, що війн в Японії того часу практично не вели.

На думку дослідників, ведення війн не є обов'язковим для людини. Причини війн - не в природі Homo sapiens, а в екстремальних умовах: обмеженість ресурсів, мінливому кліматі, зростання населення.

Раніше повідомлялося про те, що археологи виявили свідоцтва найдавнішої битви в історії людства. Битва відбувалася близько 10 тисяч років тому в регіоні Натарак в 30 кілометрах на захід від озера Туркана в північній Кенії.