UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені спростували одну з гіпотез зникнення цивілізації на острові Пасхи

Стародавні жителі острова співпрацювали один з одним, а не воювали між собою.

Вчені з Квінслендського університету в Австралії спростували гіпотезу, згідно з якою стародавня цивілізація на острові Пасхи зникла через "війну всіх проти всіх". Як повідомляє Phys.org, згідно з висновками дослідників, давні жителі острова співпрацювали один з одним, а не воювали.

"Ідея конкуренції і колапсу цивілізації на острові Пасхи може бути спростована. Для мене культура створення кам'яних скульптур є доказом того, що сім'ї і групи ремісників співпрацювали між собою", - заявив провідний автор дослідження Дейл Сімпсон.

Перші поселенці прибули на острів зі Східної Полінезії близько 900 років тому. За кілька століть населення острова склало кілька десятків тисяч чоловік. Аборигени споруджували моаї - статуї у вигляді величезних людських голів, виконані з базальту. На думку вчених, кількість статуй свідчить про існування комплексного співтовариства.

"У стародавніх мешканців острова були вожді, священики і гільдії робітників, які рибалили, вели сільське господарство і будували моаї. Існував певний рівень соціально-політичного устрою, який був необхідний для того, щоб звести майже тисячу скульптур", - зазначив Сімпсон.

У ході дослідження вчені провели хімічний аналіз декількох десятків стародавніх артефактів, знайдених під час розкопок на схилах згаслого вулкана Рано-Рараку, де розташовувалися каменоломні. Серед кам'яних інструментів були молотки і рубила, виготовлені з маеа токі - місцевих базальтових порід особливого типу. Дослідники також реконструювали знаряддя по фрагментах, щоб зрозуміти, як їх застосовували. Це дозволило визначити, яким чином здійснювалися комунікації між майстрами, що створюють інструменти, і скульпторами.

У результаті було встановлено, що матеріал для більшості знарядь праці був вилучений з одного і того ж комплексу каменоломень. На думку вчених, це означає, що племена, які використовували одні й ті ж кам'яні кар'єри, повинні були тісно співпрацювати один з одним, а не воювати.

Раніше група вчених із США і Великої Британії знайшла нові підтвердження гіпотези, згідно з якою цивілізація майя зникла через посуху, яка накрила Юкатан між 800 і 1000 роком.