Вчені спостерігали за зіркою RZ Риб (RZ Psc), яка знаходиться на відстані 550 світлових років від Землі і періодично різко і непередбачувано змінює свою яскравість. На думку дослідників, коливання яскравості пов'язані з газопиловими хмарами - залишками знищеної зіркою планети або декількох. Про свої висновки дослідники повідомили в The Astronomical Journal.
Вік зірки оцінюється в 30-50 мільйонів років, періодично її яскравість зменшується в 10 раз на кілька днів. Вона випромінює набагато більше енергії в інфрачервоному діапазоні – цілих 8% її загальної світності припадає на ІЧ-хвилі – що говорить про наявність навколо дуже щільної і гарячої газопилової хмари. Наскільки б не була молода RZ Psc, але газопиловий диск часів її формування повинен був зникнути за декілька мільйонів років.
Астрономи припустили, що так проявляється масивний пояс астероїдів, що оточує RZ Psc: стикаючись і руйнуючись, тіла створюють навколо зірки хмару пилу. За іншою версією, RZ Psc зовсім не така молода, як здається, і насправді набагато старша за Сонце, вона почала перехід до стадії червоного гіганта, розширюючись і перетворюючи на уламки ближні планети.
Тепер же дослідники вивчили RZ Psc за допомогою європейського космічного телескопа XMM-Newton, а також інструментів наземних обсерваторій Lick в Каліфорнії і W. M. Keck на Гавайях. Рентгенівський XMM-Newton показав, що зірка яскраво випромінює в рентгені, приблизно в 1000 разів яскравіше сьогоднішнього Сонця, що вказує на молодий вік.
Середня температура поверхні становить 5330°С, трохи холодніше Сонця. Крім того, у складі RZ Psc виявлено незвично високий вміст літію – він втягується в термоядерні реакції і потроху зникає, тому також служить індикатором молодості зірки.
Температура пилової хмари, що оточує RZ Psc, становить 230°С, так що вчені оцінюють її радіус в 50 мільйонів кілометрів – приблизно в три рази менше орбіти Землі і навіть трохи менше орбіти Меркурія. Астрономи вважають її результатом катастрофи планетарних масштабів: зірка може активно перетягувати речовину з близького субзіркового об'єкта або гігантської планети; або цей об'єкт може бути вже остаточно зруйнований її гравітацією. Нарешті, до того ж могло призвести і зіткнення, яке пережили великі газові планети одна з одною.
Раніше астрономи помітили, що невелика галактика, розташована в групі Скульптор, поступово руйнується гравітаційним впливом гігантської галактики, розташованої по сусідству з нею. Виявлена галактика належить до типу карликових сфероїдальних галактик, але, на відміну від інших подібних галактик, вона має витягнуту форму, спрямовану в бік NGC 253. Така форма галактики може вказувати на те, що на неї діє гравітаційний вплив більшої галактики, який сильніше діє на ближній бік.