UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розповіли, як людство "виганяє" ліси планети з рівнин в гори

Діяльність людини навряд чи є єдиним чинником, "переселення" лісів з рівнинної місцевості, але в будь-якому випадку цей процес необхідно враховувати в майбутніх оцінках впливу людства на екосистему Землі, вважають вчені.

Людство "виганяє" ліси планети в гори і пагорби - рівнинні території набагато сильніше схильні до вирубування лісів, ніж схили, пишуть вчені в статті, опублікованій в журналі Nature Communications.

Броді Сандел і Енс-Крістіан Свеннінг з Орхуського університету використовували дані супутникових спостережень для оцінки площі лісового покриву і глобальних темпів вирубки і зведення лісів в 2000-2005 роках. Вони досліджували топографічний розподіл лісових масивів і його зв'язок з діяльністю людини і мінливим кліматом.

"Ми показали, що вплив людини призвів до формування глобального тренду, згідно з яким лісовий покрив зосереджується на схилах, а втрати рослинності - на рівнинах. Цей ефект прямо пропорційний антропогенному тиску на навколишнє середовище і найсильніше виражений у країнах зі швидко зростаючою економікою, обмеженими темпами зростання населення і ефективною державою", - пишуть вчені у статті.

Загалом, за даними, які наводять дослідники, з 1850 року людство вирубало приблизно 2,8 мільярда гектарів лісу. В цілому за п'ять досліджених років спостерігається незначне збільшення деревного покриву в цілому, хоча площа особливо щільних ділянок, тобто власне лісів, навпаки, трохи знизилася. При цьому на схилах сильніше виражений приріст лісового покриву, а на рівнинах - його скорочення і інші свідоцтва впливу людини.

Гори, пагорби та інші схили через свою важкодоступність "працюють як природні притулки для дерев", пишуть автори роботи. Діяльність людини навряд чи є єдиним чинником, "переселення" лісів з рівнинної місцевості, але в будь-якому випадку цей процес необхідно враховувати в майбутніх оцінках впливу людства на екосистеми Землі, вважають вчені. !zn

Читайте також:

Глобальні зміни клімату на Землі залежать від концентрації солей в океанах

Вчені встановили, що тропічні ліси в Африці знищили люди

Антарктика за 40 років втратила 60% придонних вод