UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розповіли про соціальне дистанціювання у бджіл

При зараженні колонії кліщем комахи припиняють соціальні контакти.

Вчені з Італії, Німеччини та Великої Британії заявили, що медоносні бджоли практикують соціальне дистанціювання для захисту від зараження. Якщо колонія заражається паразитичними кліщами, комахи перебудовують соціальні контакти для зниження ризиків поширення інфекції, повідомляє Naked science.

Медоносні бджоли – соціальні тварини, які практикують розподіл праці. Одні комахи прибирають вулик і доглядають за личинками, а інші збирають пилок. Але під загрозою поширення інфекції бджоли змінюють свою соціальну поведінку.

У ході нового дослідження вчені спостерігали за бджолами на двох рівнях. Спочатку спостереження велися за колоніями, зараженими паразитическими кліщами, у польових умовах, а потім -  спостерігали за поведінкою індивідуальних особин у невеликих групах, заражених у лабораторії.

Вулик розділений на дві частини: зовнішню, де мешкають дорослі бджоли, і внутрішню, де знаходиться матка, потомство та молоді бджоли-робітники, які доглядають яйця. Бджоли-збирачі постійно контактують із зовнішнім світом і можуть приносити інфекції та паразитів, тому така просторова організація дозволяє захистити від зараження найцінніших особин.

Читайте також: Бджоли вбили десятки африканських пінгвінів

Виявилося, при зараженні вулика паразитичними кліщами V. destructor бджоли-збирачі похилого віку ще сильніше відсуваються до периферії вулика, тоді як молоді особини щільніше збираються в центрі, тим самим збільшуючи відстань між двома групами.

Змінюється також індивідуальна поведінка бджіл. У зараженому вулику танок, що повідомляє про місцезнаходження нового джерела їжі, рідше виникав у центральній частині. На думку вчених, це пов'язано з тим, що танок збільшує ризик передачі паразита. Соціальний грумінг – догляд інших членів спільноти, навпаки, зміщувався у центральну частину вулика. Ймовірно, бджоли уникають заражених членів спільноти.

Усі виявлені особливості поведінки націлені на збереження вулика як єдиного цілого шляхом соціального дистанціювання між різними групами бджіл. Таким чином, колонії медоносних бджіл є ідеальною моделлю для вивчення соціального дистанціювання, його цінності та ефективності, вважають автори роботи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з'ясували, що агресивні бджоли виділяють більш насичену ферментами отруту. На кількість і якість отрути, що виробляється, впливає також спека.