UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розповіли про розвинену дрібну моторику у неандертальців

Стародавні люди утримували знаряддя праці трьома пальцями.

Археологи провели експеримент, який дозволив визначити, як неандертальці тримали в руках кістяні ретушери при обробці кам'яних знарядь. У результаті дослідники з'ясували, що давні люди тримали такі знаряддя трьома пальцями, що свідчить про розвинену дрібну моторику, повідомляє N+1.

У ході дослідження вчені порівнювали активні зони 38 дослідних зразків з колекцією Чагирської печери, яка розташована на Алтаї. За роки розкопок тут було знайдено 90 тисяч артефактів, 74 кістки неандертальців та 250 тисяч скам'янілих останків тварин. Знахідки розташовувалися в археологічному шарі, який датується 59-49 тисяч років тому.

Читайте також: «Спадщина неандертальців» виявилася відповідальною за кишкові та судинні захворювання

Тут було знайдено кістяні ретушери, які відносяться до середнього палеоліту. Неандертальці виготовляли їх із великих трубчастих і плоских кісток великих копитних (переважно бізонів).

У ході нового дослідження вчені вирішили з'ясувати, як неандертальці тримали такі ретушери в руках. Експерименти дозволили їм виявити два можливі способи утримання інструментів: всією рукою або трьома пальцями (великим, вказівним та середнім).

Вчені відзначають, що неандертальці могли використовувати обидва ці методи, але якщо тримати ретушер трьома пальцями, при нанесенні удару беруть участь лише кисть і зап'ястя, що обмежує силу удару. При утриманні зброї п'ятьма пальцями кисть та передпліччя дозволяють завдавати ударів більшої сили. Загалом у ході експерименту археологи виготовили 38 кістяних ретушерів та використали їх для обробки кам'яних знарядь із тих самих матеріалів, що й неандертальці з Чагирської печери.

Виявилося, що неандертальці переважно утримували знаряддя праці трьома пальцями. Така техніка вказує на гарний розвиток дрібної моторики рук і дозволяє ретельніше контролювати процес ретушування.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Німеччини та Італії дійшли висновку про те, що зміни клімату підштовхнули неандертальців до того, щоб почати виготовляти складніші знаряддя праці. На думку дослідників, на це вказують знахідки, виготовлені в одній із печер Нижньої Баварії.