UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розповіли про першу тварину, у якої з'явився скелет

Вона мешкала Землі ще 514 мільйонів років тому.

Вчені проаналізували скам'янілості, які були знайдені в Китаї, і змогли виявити, яка тварина першою отримала скелет. Скам'янілі останки належали виду Gangtoucunia aspera, який жив на Землі близько 514 мільйонів років тому, повідомляє Science Alert.

Перші примітивні скелетні утворення почали формуватися ще близько 540 мільйонів років тому, коли життя на нашій планеті не вирізнялося різноманітністю. Морські губки того часу, що м'яко виглядають, були виявлені у вигляді трубчастих, схожих на наперстки, форм, структурованих твердими мінералізованими нитками. Ці зразки вважаються одними з ранніх скупчень скелетних скам'янілостей. Але вченим було важко сказати, як виглядали перші скелетні тварини. Вивчення м'яких тканин червоподібних Gangtoucunia aspera допомогло їм відповісти на це питання.

Читайте також: Популяції тварин скоротилися на 69% з 1970 року – WWF

Спочатку вчені думали, що ці істоти, що вимерли, були родичами кільчастих черв'яків. Але новий аналіз показав, що вони були тісно пов'язані з поліпами кнідаріями, такими як медузи, морські анемони і корали. Рти цих трубчастих організмів оточували щупальця, що висуваються, довжиною приблизно 5 міліметрів, які, ймовірно, використовувалися для захоплення здобичі. Але більшу частину тіла займав кишечник, поділений на поздовжні порожнини.

Форму істот було сформовано твердим мінералом, відомим як фосфат кальцію, який також міститься в людських кістках.

Вченим відомо, що корона зі щупалець на даний момент зустрічається лише у поліпів кнідарій, це стосується і медуз, поки ті не перейдуть у стадію вільного плавання. Вчені вважають, що Gangtoucunia aspera є таким давнім поліпом.

Ці тварини можуть розвивати здатність до вільного плавання теж. Але кілька із них, як вид гідрозоа, залишаються поліпами на все життя. У той самий час їхні колонії можуть будувати скелети, схожі знайдені скам'янілості.

Вчені також вважають, що в ході еволюції скелети з'являлися не раз, а розвивалися кілька разів у різних ліній тварин. Диверсифікація скелетів тварин могла бути одним з двигунів Кембрійського вибуху. Але різка поява різноманітності в «літописі скам'янілостей» може бути також свідченням того, що тонкі нитки біомінералів важко витримують випробування часом.

Раніше вчені заявили про те, що кам'яні знаряддя праці, знайдені в печері в Польщі 50 років тому, є найстарішими з виявлених у регіоні. Доісторичні знаряддя з печери Тунель-Вельки були виготовлені 450-550 тисяч років тому.