UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розповіли про останній день епохи динозаврів

Дослідники відновили перші години після падіння астероїда.

Вчені з Техаського університету проаналізували зразки з кратера Чиксулуб і реконструювали перші години після падіння астероїда, що погубив динозаврів. Після падіння астероїда по планеті кілька разів прокотилися ударні хвилі, великі регіони охопило полум'я, а в атмосферу піднялися хмари сажі та пилу, які затулили Сонце, повідомляє Naked science.

Збір зразків з ударного кратера дослідники почали ще кілька років тому. Тепер же вони представили результати їхнього аналізу. Для великих ударних кратерів характерне утворення центральної височини, яка виникає через хвильові рухи порід. Після такого потужного впливу відкладення виходить особливо щільним і краще зберігається за довгі роки ерозії. Ці зразки вдалося отримати в Мексиканській затоці, з глибини близько 450 метрів, пробуривши ще близько 1300 метрів морського дна. Роздивившись їх, вчені зуміли точніше реконструювати перші кроки давньої катастрофи.

У першу добу після удару центральна височина Чиксулуба піднялася на 130 метрів. На ній збереглися сліди сажі: навколо місця зіткнення розгорілася пожежа, яка знищила все живе, а підняте нею цунамі принесло вугільний попіл назад в кратер.

Інший особливістю зразків виявилося майже повна відсутність сірковмісних відкладень: судячи з усього, ці мінерали повністю зникли в результаті удару. Наповнивши атмосферу сіркою, вони могли додатково екранувати сонячне світло і викликати кислотні дощі. Саме швидкі та глобальні зміни клімату, що настали після падіння астероїда, вчені називають "справжнім вбивцею" динозаврів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Університету Гаррісберга в США виявили всередині скам'янілих молюсків, вік яких складає від 5 до 12 мільйонів років, десятки скляних кульок діаметром кілька міліметрів. За словами дослідників, це може бути свідченням зіткнення астероїда з Землею в далекому минулому.