UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розповіли про майбутнє найбільшого крижаного щита Землі

Вже до 2100 року рівень моря може піднятися на півметра.

Група дослідників з Австралії, Франції, Великої Британії та США під керівництвом учених з Даремського університету заявила про те, що танення найбільшого крижаного щита Землі може підняти рівень моря «на кілька метрів» протягом кількох століть, якщо глобальна температура піднімається на два градуси за Цельсієм. Science Alert. За їхніми словами, якщо викиди парникових газів залишаться на нинішньому рівні, танення Східно-антарктичного крижаного щита може призвести до підвищення рівня моря на півметра вже до 2100 року.

Читайте також: Зміни клімату роблять інфекційні захворювання небезпечнішими – вчені

Якщо рівень викидів парникових газів залишиться на високому рівні і після цього, танення крижаного щита може підняти рівень моря на один-три метри до 2300 року і на п'ять метрів – до 2500. Але якщо нам все ж таки вдасться знизити рівень викидів, танення цього льодовика підвищить рівень моря лише на два сантиметри до 2100 року.

«Ключовий висновок нашого дослідження полягає в тому, що доля Східно-антарктичного крижаного щита знаходиться у наших руках. Поки що це найбільший крижаний щит на планеті, якщо він повністю розтане, може підвищити рівень моря на 52 метри, дуже важливо, щоб ми не розбудили цього сплячого монстра», - заявив провідний автор дослідження Кріс Стокс.

Він також додав, що зупинка зростання глобальної температури в межах двох градусів Цельсія вище за доіндустріальний рівень, допоможе людству уникнути найгіршого сценарію змін клімату, а можливо і зупинити танення східно-антарктичного крижаного щита.

Автори дослідження також зазначають, що найгірший сценарій розвитку подій «вкрай малоймовірний». Вони проаналізували, як Східноантарктичний крижаний щит реагував на періоди потепління, які відбувалися в минулому.

Крім того, дослідники провели комп'ютерне моделювання, яке показало вплив різних рівнів викидів парникових газів на льодовик до 2100, 2300 та 2500 року.

Виявилося, що три мільйони років тому, коли температура на планеті була на два-чотири градуси вищою, частина східно-антарктичного крижаного щита «сколапсувала і додала кілька метрів до глобального рівня моря».

Існують також свідчення того, що ще 400 тисяч років тому, нещодавно за геологічними мірками, частина щита відступила на 700 кілометрів углиб суші у відповідь на потепління на один-два градуси Цельсія.

Нагадаємо, дані європейської системи супутників Copernicus показали, що останні сім років були найспекотнішими в історії спостережень. Минулий, 2021-й, рік став п'ятим у списку найспекотніших років, у деяких регіонах було зареєстровано температурні рекорди.