UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розповіли, навіщо гримучі змії видають особливий сигнал

За допомогою «брязкальця» змії намагаються обдурити тварину, що наближається.

Вчені з Німеччини та Австрії заявили про те, що сигнал гримучих змій є способом обдурити тварину, що наближається до них. «Брязкальце» не тільки сповіщає про присутність змії, а й відстань до неї, причому, робить це неправильно, повідомляє Naked science.

Гримучі змії озброєні лускатим погремком, який видає характерний звук, коли рептилія посмикує хвостом. Частота цього звуку збільшується в міру наближення тварини до змії. Це обманює її і змушує лякатися більше, ніж варто було б.

«Наші дані свідчать, що акустичні сигнали гримучих змій, які завжди вважалися простим попередженням про їхню присутність, служать більш складним засобом міжвидової комунікації. Різкий перехід до більш високих частотах обманює слухача, порушуючи сприйняття дистанції до змії і створюючи навколо неї ширший безпечний простір», - заявив провідний автор дослідження Борис Шано.

Спочатку вчені звернули увагу на підвищення частоти звуку при наближенні потенційної загрози до змії. Після цього вони провели експерименти в лабораторії, підвівши до змії манекен або використавши диск діаметра, що змінюється. Виявилося, що гримуча змія реагує на швидкість наближення об'єкта. У міру наростання загрози вона збільшувала частоту звучання «брязкальця» до 40 герц, після чого різко піднімала його до 60-100 герц (в більшості випадків - близько 70 герц).

Вчені розробили віртуальне середовище, яке дозволило визначити вплив цього звуку на людину. В ході експерименту 11 добровольців в VR-окулярах бачили трав'янисту пустку, в якій ховалася гримуча змія. При «зближенні» з нею вона видавала ті ж гримлячі звуки, а коли людина підходила ближче чотирьох метрів, різко підвищувала частоту до 70 герц.

Учасників попросили зупинити рух, коли, на їхнє відчуття, відстань до змії складе один метр. Несподіваний стрибок в частоті звуку змушував їх зупинятися задовго до метрової дистанції.

«Змії гримлять не просто для того, щоб позначити свою присутність, вони знайшли більш інноваційне рішення: звуковий сигнал, який працює приблизно як система допомоги при парковці в автомобілі. Брязкальце розвивалося паралельно слуховому апарату ссавців, методом проб і помилок, забезпечивши змій відмінним сигналом для того, щоб на них не наступали», - пояснив Шано.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Вчені не змогли знайти жодної фотографії 20% відомих видів змій

Раніше вчені з'ясували, як у отруйних змій з'явилися ікла з отрутою. Вони виникають на основі вже існуючого зубного елемента.