UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розповіли, чим насправді є загадковий космічний об'єкт

Об'єкт викликав подив вчених майже 20 років.

Вчені розповіли, чим є загадковий об'єкт, який викликав подив дослідників упродовж 20 років. За їхніми словами, це залишки зірки, що давно померла, повідомляє Space.com.

У ході дослідження вчені провели нові спостереження за об'єктом PM 1-322 за допомогою космічних та наземних телескопів. Вони показали, що він є змінною планетарною туманністю.

Об'єкт відкрили у 2005 році, він знаходиться на відстані 6800 світлових років від нас.

Читайте також: Астрономи знайшли дві планети, які рухаються однією орбітою

Будучи залишками давно померлих зірок, планетарні туманності допомагають нам краще зрозуміти, як елементи, що з'явилися в світилах, поширюються космосом після їх смерті. Ця речовина стає будівельним матеріалом для наступного покоління зірок і планет, а у випадку із Землею, і форм життя. Тому такі туманності є «літописами» еволюції нашого Всесвіту.

Деякі планетарні туманності нагадують котячі очі чи метеликів. Але навіть на тлі найкрасивіших з них PM 1–322 виділяється. І нове дослідження показало, що це пов'язано з тим, що світловіддача PM 1-322 змінюється протягом тривалих періодів часу. Крім того, щось усередині об'єкта поводиться подібно до виверження.

Незважаючи на назву, планетарні туманності типу PM 1-322 не мають нічого спільного з планетами. Натомість вони являють собою оболонки, що розширюються, з газу і пилу, які скидаються зірками, коли зоряні тіла виснажують водень у своєму ядрі. Як тільки цей водень виснажується, внутрішній процес ядерного синтезу зірки, що перетворює елемент на гелій, закінчується. Через це енергія, яка підтримує зірку від колапсу під дією власної гравітації, закінчується і запускається швидке скорочення ядра.

Але оскільки ядерний синтез все ще відбувається у зовнішніх шарах зірки, її оболонка «роздувається» і перетворює її на червоного гіганта. Приблизно через п'ять мільярдів років наше Сонце також пройде цю трансформацію, і його зовнішні шари роздмухуються до розміру орбіти Марса. Таким чином, таке мегасонце поглине внутрішні планети нашої Сонячної системи, включаючи Землю.

Аналізуючи дані з архівів Zwicky Transient Facility (ZTF) та NASA Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE), астрономи також помітили яскравий об'єкт, пов'язаний з PM 1-322, який вони позначили як ZTFJ201451.59+120353.4. Ймовірно, це залишки зірки, яка створила планетарну туманність.

За словами вчених, змінність цього об'єкта вказує на те, що він може мати зірку-компаньйона. 2022 року вони помітили подію, схожу на затемнення, яка тривала близько півроку.

Раніше міжнародна група вчених заявила про виявлення схожої на Землю екзопланети, яка знаходиться на відстані 72 світлових років від нас. Вона одержала позначення K2-415b.