UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розкрили одну з головних загадок Сонця

Дослідники помітили зв'язок між сонячним термінатором та плямами на зірці.

Американські вчені заявили про те, що їм вдалося зрозуміти ймовірну причину появи і зникнення плям на Сонці. За словами дослідників, сонячний термінатор знаменує собою закінчення циклу появи плям, повідомляє Science Alert.

У ході дослідження вчені проаналізували дані, отримані за 140 років спостережень за сонячною активністю. До цього механізм, який бере участь у формуванні 11-річного циклу активності зірки був не до кінця вивчений.

Сонячні плями утворюються в періоди підвищеної сонячної активності, вони з'являються в обох півкулях зірки на широті 35 градусів, потім переміщуються до екватора і зникають. Період появи сонячних плям займає трохи більше 10 років, а його середина є сонячним максимумом.

Корональні спалахи також переміщуються від більш високих широт до екватора, але повільніше, ніж плями. В певних районах розташування спалахів перекривається з плямами. Дослідники вважають, що ці ультрафіолетові точки відзначають собою рух тороїдального магнітного поля, яке теж поступово мігрує до екватора. Коли магнітні струми піднімаються до поверхні Сонця, з'являються плями, які при переміщенні залишають позаду себе плазму.

Хвилі магнітного поля ("сонячні цунамі") подорожують на швидкості близько 300 метрів на секунду. Одна хвиля незабаром зустрічає іншу хвилю тороїдального магнітного поля, і цикл повторюється.

Дослідники сподіваються, що в наступному році їм вдасться перевірити свою гіпотезу, оскільки очікується закінчення сонячного циклу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вченим за допомогою знімків, отриманих апаратом Proba-2, вдалося отримати перше зображення північного полюса Сонця. Дослідники використовували кілька "наукових трюків", оскільки апарат не може безпосередньо спостерігати за полюсами зірки.