Команді китайських вчених вдалося розгорнути систему квантового зв'язку, використовуючи при цьому безпілотники. Як повідомляє Naked science, таким чином їм вдалося створити експериментальну систему зв'язку, захищену квантовим шифруванням.
У подібних системах зазвичай використовують пари заплутаних фотонів, передаючи один з них одержувачу. Закони квантової механіки не дозволяють сторонньому несанкціоновано виміряти стан пересланого фотона, при цьому не видавши себе через зміну відповідного стану у другого. Однак передача заплутаних часток на великі відстані все ще складна задача - особливо повітрям, лазерним променем.
Пріоритетом для розгортання глобального зв'язку залишаються низькоорбітальні супутники в поєднанні з наземною інфраструктурою. Але для того, щоб розгорнути систему квантового зв'язку на обмежених територіях можна використовувати наземні станції і дрони. Таку можливість продемонстрували китайські вчені.
На борту кожного безпілотника розмістили компактний генератор заплутаних фотонів. Один з них прямував на наземну станцію, а інший - на сусідній дрон, який, в свою чергу, генерував нові сплутані частки і передавав їх на наступну станцію. Демонстраційна система змогла провести передачу всього на кілометр, однак розрахунки показують, що при збільшенні висоти роботи безпілотників можна охопити площу понад 300 кілометрів у поперечнику. Автори дослідження також відзначають, що вони вперше здійснили передачу заплутаних фотонів між парою рухомих апаратів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше команда вчених США заявила про те, що їй вперше вдалося здійснити стійку квантову телепортацію на великі відстані. Дослідники телепортували кубіти фотонів через 44 кілометри волокна.