Астрономи за допомогою телескопа Gaia визначили точну відстань до Полярної зірки. Як повідомляє N+1, згідно з розрахунками вчених, відстань до неї становить 447+/- 1,6 світлових років. Дослідники також переглянули радіус, вік і масу зірки.
Полярна зірка – одна з найвідоміших зірок на небі. Вона згадувалася в каталозі "Альмагеста", складеному Птолемеєм майже дві тисячі років тому. Разом з тим, дослідникам досі не вдавалося встановити точну відстань до неї, різні підрахунки показували цифру від 322 до 520 світлових років, що також заважало вивчити властивості зірки.
Варто відзначити, що Полярна зірка є системою з трьох світил: головне, Полярна А, являє собою надгігант, навколо якого обертаються дві зірки менших розмірів - Полярна B і Полярна Ab. У ході нового дослідження вчені проаналізували дані, отримані Gaia для компонента B, зірки з масою 1,39 сонячних. Вимірювання показали, що відстань до неї досягає 447+/- 1,6 світлових років, що застосовується до всієї системи. Абсолютна зоряна величина Полярної B становить 2,91. Це значення трохи вище за те, яке слід очікувати для зірки спектрального типу F3V віком 60-100 мільйонів років.
Крім того, астрономи уточнили властивості головної зірки, Полярної А: її радіус дорівнює 47-50 сонячних, маса - 6,4-6,7 масам Сонця, а вік 55-65 мільйонів років. Це дозволило вченим визначити, що Полярна зірка, швидше за все, вперше перетинає смугу пульсаційній нестабільності на діаграмі Герцшпрунга - Рассела. Це відбувається, коли зірки сходять з головної послідовності, причому перетинати цю смугу вони можуть чотири або навіть п'ять разів.
Раніше вчені заявили про те, що одне з кілець Урану має дивну форму: не круглу або еліптичну, а швидше трикутну. Така форма обумовлена орбітальним резонансом з одним з внутрішніх супутників – Крессидою.