UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені придумали, як повертати втрачену пам'ять

Однією з основних цілей дослідження є пошук методів лікування хвороби Альцгеймера.

Результати досліджень засвідчили про хибність теорії, згідно з якою вважалося, що спогади зберігаються в синапсах - з'єднання між клітинами мозку, або нейронах, які руйнуються хворобою Альцгеймера.

"Довгострокова пам'ять не зберігається в синапсах. Тому спогади не втрачаються безповоротно, якщо самі нейрони цілі. Пам'ять можна реконструювати, запустивши відновлення зруйнованих синаптичних зв'язків. Це буде не легко, але це можливо", - заявив старший автор дослідження і професор Каліфорнійського університету Девід Гланзман.

Проте вилікувати хворих з пізньою стадією розвитку захворювання не вийде: у разі смерті нейронів, спогади не відновити.

Вчені проводили свої дослідження на морських равликах, навчивши їх запам'ятовувати електричні розряди. При негативному впливі виділявся серотонін і росли синапси, що дозволяло захистити довгострокові спогади.

Під час формування довгострокової пам'яті, мозок виробляє нові білки, які беруть участь у створенні нових синапсів. Якщо цей процес порушується, білки не можуть бути синтезовані і довгострокові спогади не зберігаються. Наприклад, при струсі мозку, у зв'язку з якими відбувається це порушення, люди не можуть пригадати, що з ними відбулося протягом останніх декількох хвилин.

Професор Гланзман буде продовжувати дослідження для пошуків методів лікування хвороби Альцгеймера.

Раніше вчені навчилися "вимикати біль". Як зазначається, новий метод не викликає звикання і характеризується хорошою переносимістю на відміну від інших болезаспокійливих препаратів. У майбутньому він має допомогти людям, які зазнають хронічне відчуття дискомфорту.