UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені пояснили "живучість" чуми

Чумна паличка здатна ховатися всередині амеб.

Вчені заявили про те, що чума досі не зникла через здатність чумної палички ховатися всередині амеб, використовуючи для цього спеціальний білок. Висновки дослідників опубліковані в журналі Applied and Environmental Microbiology.

Дослідники припустили, що чумна паличка Yersinia pestis здатна використовувати амебу як резервуар, що дозволяє їй поширюватися. Вчені виростили і перемішали колонії трьох найнебезпечніших штамів чумної палички і колонію Acanthamoeba castellanii – ґрунтових амеб. Потім у пробірку було додано речовину, що вбиває чумну паличку, але бактерії, навіть незважаючи на це, вижили. Як виявилося, вони "ховаються" в амебах, вичікуючи слушної нагоди. При цьому Yersinia pestis застосовує спеціальний білок, який дає амебі сигнал не їсти її. При видаленні гена, відповідального за виробництво даного білка, Yersinia pestis стала розчинятися в амебі при її поглинанні.

На думку вчених, такий симбіоз амеб і бактерій може пояснити як вбивчий характер епідемії давнини, так і відсутність позитивних досягнень у питанні повного знищення чуми в наші дні.

Раніше вчені встановили, що перша пандемія чуми була на Землі ще в V-IV тисячолітті до нашої ери. В ході досліджень було виявлено, що сім чоловік були заражені чумною паличкою. Упорядкувавши геном чумних паличок, вчені прийшли до висновку, що шість найдавніших з них не були схожі на середньовічну бубонну чуму, звану "чорною смертю": у даних бактерій були відсутні гени pla і ymt, що грають ключову роль у поширенні чуми.