UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені пов'язали загадкові плями на Церері з впливом Юпітера і Сатурна

Гравітаційний вплив планет змінює кут нахилу осі обертання Церери.

Вчені місії Dawn встановили, що гравітаційний вплив Юпітера і Сатурна змінює кут нахилу осі обертання Церери. Про висновки дослідників повідомляється на сайті NASA.

Вчені встановили, що за останні три мільйони років кут нахилу осі обертання карликової планети змінювався від двох до 20 градусів. Приблизно 24 тисячі років тому кут нахилу становив 19 градусів (для порівняння, кут нахилу осі обертання Землі становить 23,5 градуси), а на даний момент – чотири градуси. Подібні зміни викликані впливом на карликову планету Юпітера і Сатурна.

Дослідникам вдалося виявити зв'язок між запасами водяного льоду на поверхні Церери і зміною кута нахилу осі обертання. Накопичення води вимагає того, щоб регіони планети перебували в тіні протягом мільйонів років. Чим менше кут нахилу осі обертання Церери, тим більше її поверхні знаходиться в тіні і навпаки. Вченим вдалося визначити ті ділянки карликової планети, які навіть при високих кутах нахилу осі обертання знаходяться в тіні. Виявилося, що там, де раніше станція Dawn помітила так звані таємничі плями, розташовані кратери.

На думку дослідників, більшість затемнених ділянок Церери містять у собі водяний лід.

У серпні 2015 року NASA підготувало "екскурсійний тур" головними визначними пам'ятками на поверхні Церери – кратеру Оккатор з загадковими білими плямами і горі-піраміді. Пізніше дослідники заявили про те, щорозкрили таємницю цих плям. На думку вчених, вони представляють собою відкладення солі, і що вони, ймовірно, є слідом вивержень екзотичних "соляних вулканів".