UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені пов'язали тривалість життя тварин з розміром клітин печінки

Чим дрібніші клітини печінки, тим більше термін життя.

Вчені заявили про те, що у ссавців спостерігається зворотна кореляція між розмірами клітин печінки і тривалістю життя. Як повідомляє Naked science, дослідники помітили, що чим менші і чисельніші клітини печінки, тим більше тривалість тварини.

У ході дослідження вчені зібрали в цілому дані 23 видів - від корів і носорогів до кажанів. Виявилося, що у дорослих особин клітини печінки (гепатоцити) можуть бути найрізноманітніших розмірів. Обсяги гепатоцитів варіювалися від 4288 куб. мкм (у карликової многозубки) до 457 куб. мкм (у носорогів); для людини вони склали близько 1031 куб. мкм. Автори помітили, що для тварин близьких розмірів дотримується правило: чим дрібніші і чисельніші клітини їх печінки - тим довший термін життя.

Вчені вважають, що великі розміри гепатоцитів пов'язані з прискореним статевим дозріванням. У людей це займає близько 15 років, у більшості інших тварин - набагато менше. У свою чергу, пізніше дозрівання вимагає довгого життя для відтворення.

Період статевого дозрівання у ссавців пов'язаний з активною виробленням mTOR, білка-мішені рапамицина. Він відіграє велику роль у контролі клітинного росту, і його посилений синтез призводить до збільшення розмірів клітин. Так що у тварин з швидким дозріванням і коротким терміном життя гепатоцити виростають раніше - і навпаки. Ті ссавці, що живуть довше, не відчувають такого раннього і потужного впливу білка mTOR, на що і вказують їх дрібні клітини печінки.

Раніше вчені виявили на південному заході Великої Британії останки іхтіозавра, довжина тіла якого досягала 25 метрів. За словами дослідників, викопна рептилія була однією з найбільших тварин у історії Землі.