UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені попередили про вивільнення смертоносного «фактора Х» із вічної мерзлоти

Там можуть ховатися потенційно небезпечні бактерії.

У міру того, як планета продовжує нагріватися, вчені непокояться про те, що смертельні хвороби можуть вивільнитися з вічної мерзлоти, в якій «ховалися» сотні, а то й тисячі років. І в міру розширення видобутку корисних копалин на полюси небезпека лише зростає, пише Newsweek.

Але ще більше побоювань викликає інша обставина. Вчені вважають, що діяльність людини наближає нас до вивільнення стародавнього «фактора Х».

Читайте також: Зміни клімату можуть вбити мільярд людей – вчені

"Вічна мерзлота" - це термін, який описує землі, заморожені протягом мінімум двох років поспіль. При цьому два роки – це необхідний мінімум, але в деяких регіонах Сибіру землі залишаються замерзлими протягом 650 тисяч років. І в кожному грамі цієї вічної мерзлоти містяться сотні тисяч сплячих бактерій. Але їхня природа залишається загадкою для вчених.

У 2014 році група французьких та російських дослідників реактивувала гігантський вірус, який дрімав під вічною мерзлотою Сибіру протягом 30 тисяч років. Поки що цей вірус, відомий як пандоравірус, заражає лише амеб і не становить загрози для людини. Разом з тим дослідження підтверджує факт того, що вивільнення вірусів з вічної мерзлоти можливе.

«Якщо віруси амеби можуть вижити так довго у вічній мерзлоті, це переконливо свідчить про те, що віруси, які заражають тварин і людей, можуть залишатися заразними в тих самих умовах. Крім того, ми знаємо, що ДНК [вірусів, що заражають тварин і людину] виявляються у вічній мерзлоті», - заявив провідний автор дослідження Жан-Мішель Клавері.

У вічній мерзлоті можуть ховатися збудники вимерлих хвороб, таких як віспа, а також збудники сибірки. Крім того, танення вічної мерзлоти прискорить поширення хвороб, які вже присутні в Арктиці, таких як туляремія та енцефаліт, що переноситься кліщами.

У 2016 році в результаті спалаху сибірки на півночі Сибіру загинув 12-річний хлопчик і тисячі тварин. Вважається, що спалах був викликаний надзвичайно теплою погодою в регіоні, яка прискорила танення льоду та оголила труп оленя. Спори сибірки, що спали в туші оленя, прокинулися і почали заражати нових господарів.

Наша імунна система розвинулася в контакті з трильйонами бактерій, що існували на Землі за життя нашого виду. Однак у вічній мерзлоті можуть існувати стародавні віруси, проти яких немає природного імунітету, ефективних вакцин і методів лікування.

Але вивільнення вірусів – це не єдина потенційна загроза здоров'ю. Комахи, такі як кліщі і комарі, продовжуватимуть мігрувати на північ, вступаючи в контакт з інфекціями, що вивільнялися, і розносячи їх далі.

"Найгіршим сценарієм буде поєднання дуже стародавнього невідомого вірусу, підхопленого резидентним переносником (наприклад, кліщем, комаром або гризуном)", - сказав Клавері.

Але танення вічної мерзлоти може звільнити не лише інфекції. Так, у ній можуть ховатися ртуть, опади після випробувань ядерної зброї, пестициди та важкі метали.

Крім того, у міру танення вічної мерзлоти в атмосферу буде викинуто 1700 мільярдів тонн вуглецю.

Варто зазначити, що зміни клімату – тривалий процес, тому на танення найглибших частин вічної мерзлоти знадобляться роки.

Раніше вчені заявили про те, що найбільша лісова зона Землі зменшується. Йдеться про бореальні ліси, які оточують найпівнічніші регіони нашої планети, розташовуючись на південь від безлісної арктичної тундри.