Вчені заявили про те, що череп землерийки на зиму "всихає" на 20%, а весною повертає свої колишні розміри. Те ж відбувається і з внутрішніми органами. Висновки дослідників опубліковані в журналі Current Biology.
Про сезонне зменшення розмірів голови і тіла у землерийок, феномен Денеля, було відомо вже давно. Однак у цьому дослідженні вчені вперше пильно спостерігали за цими змінами на прикладі окремих особин протягом різних пір року. З літа 2014 року і по осінь 2015 року вчені ловили землерийок, робили рентгенівські знімки і тваринам під шкіру імплантували мікрочіпи для подальшої ідентифікації. Всього вчені спостерігали за 12 землерийками, щомісяця роблячи знімки. У всіх звірків влітку розмір голови був максимальним, взимку зменшувався, а весною знову починав збільшуватися. Крім того, змінювалися в розмірі і тіла гризунів. Взимку органи втрачали масу, хребет укорачивался. Маса мозку знижувалася на 20-30%.
У землерийок швидкий метаболізм і, вочевидь, такі зміни допомагають їм легше переносити періоди нестачі їжі, вважають вчені. На відміну від багатьох тварин, землерийки не впадають у зимову сплячку.
Раніше дослідники з Массачусетського технологічного інституту прийшли до висновку, що першою твариною на Землі була звичайна губка. До таких висновків вони прийшли після того, як генетичний аналіз підтвердив, що губки дали органічні молекули, які були виявлені в каменях віком 640 мільйонів років.