Вчені з Австралії успішно протестували нейрокомп'ютерний інтерфейс, який не вимагає імплантації електродів у кору головного мозку. Дослідники ввели нітінолову нитку з електродами в венозний колектор в область моторної кори головного мозку двох пацієнтів з бічним аміотрофічним склерозом, повідомляє N+1.
Через хворобу верхні кінцівки пацієнтів виявилися повністю паралізовані. Під загальною анестезією їм ввели електрони в верхній саггітальний синус через яремну вену, яка знаходиться в області шиї.
Пристрій разом з айтрекером підключили до комп'ютера. За допомогою рухів очей пацієнти могли переміщати курсор по екрану, а за допомогою електродів - керувати ним. Учасників просили представляти, як вони натискають на кнопку миші одним або двома пальцями: активність моторної кори, яка з'являлася при уявленні дій, реєструвалася імплантованими в вену електродами - і сигнал потім використовувався для управління комп'ютером.
Через кілька місяців реабілітації та навчання пацієнти змогли самостійно справлятися з інтерфейсом. Перший пацієнт навчився друкувати на комп'ютері зі швидкістю 13 символів на хвилину з точністю 92%, а другий - 20 слів на хвилину з точністю 93%. Кожен з них подужав не тільки стандартні натискання миші, але і натискання правою клавішею, а також наближення.
Крім того, учасники експерименту змогли впоратися з онлайн-покупками і відправкою листів. На навчання у першого пацієнта пішло 86 днів, у другого - 71 день.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з Університету Пенсільванії вивчили тканини мозку померлого донора і знайшли в них ознаки нового нейродегенератівного захворювання. Хворобу викликає рідкісна генетична мутація, а за ознаками вона схожа на хворобу Альцгеймера.