UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені навчили кишкову паличку виробляти знеболювальне

ГМ-бактерії кишкової палички здатні виробляти тебаїн.

Біоінженери з Кіотського університету створили генетично модифіковані бактерії кишкової палички, здатні виробляти тебаїн. Сам по собі цей опіат є отрутою, але виступає в ролі ключового прекурсора для синтезу важливих знеболюючих. Результати роботи дослідників опубліковані на сайті phys.org.

За словами одного з авторів роботи Фуміхіко Сато, "морфін і його аналоги мають складну молекулярну структуру, тому виробництво цих речовин непросте, воно займає чимало часу і виявляється дорогим, роблячи дорогими і препарати. Але з нашою E. coli ми можемо за добу отримати з 20 грам цукру 2,1 міліграмів тебаїну – і це проти 0,0064 грам у ГМ дріжджів".

Фуміхіко посилається на роботу китайських вчених, які впровадили в дріжджові клітки 20 нових генів, що дозволило їм створити більш дешевий спосіб виробництва тебаїну. Але японські бактерії виявилися в 300 разів більш ефективними, ніж дріжджі. Крім того, вони не можуть бути використані для виробництва наркотиків у домашніх умовах.

Справа в тому, що метаболічний шлях, в ході якого цукор перетворюється на тебаїн, японські біологи розділили між чотирма окремими штамами E. coli, кожен з яких бере на себе лише певний набір реакцій. Добути, а тим більше, спільно культивувати відразу всі потрібні штами, стежачи за їхнім здоров'ям і зростанням, набагато складніше, ніж просто вирощувати дріжджі в ферментері.

Фармацевти можуть використовувати цю технологію для виробництва анальгетиків, які будуть коштувати значно дешевше, ніж сьогодні.

Раніше вчені змогли пояснити причину, за якою бактерії швидко набувають стійкості до антибіотиків. На думку дослідників, важливі властивості між спільнотами бактерій передаються за допомогою міграції.