Незважаючи на те, що цей процес може зайняти мільярди років, точно відомо, що гори ростуть. Які процеси лежать в основі цього, довгий час залишалося загадкою для вчених, але тепер, схоже, у них є відповідь на це питання, повідомляє Sciencealert.
Згідно з останніми даними, тектонічні сили під горами, а не погодні умови або ерозія на поверхні, можуть бути ключовими чинниками того, наскільки високою буде гора. Таким чином, для гір, які розташовуються на межі зіткнення тектонічних плит, максимум висоти визначається рівновагою сил глибоко в корі Землі.
Коли тектонічні плити рухаються і зміщуються у напрямку одна до одної, одна з плит опускається в мантію Землі. По мірі того, як плити складаються і згинаються, на поверхні з'являються гірські ланцюги. Питання полягає в тому, чи є цей рух ключовим чинником, який впливає на висоту гори, або ж знос, зумовлений дією навколишнього середовища, теж грає свою роль.
Вчені провели моделювання, в рамках якого розглянули різні сили, які можуть впливати на тектонічні плити. А потім порівняли результати свого моделювання з фактичною висотою гірського хребта в Гімалаях, Андах на Суматрі і в Японії.
Виявилося, що у гір, які продовжують активно рости, висота і вага знаходяться в рівновазі з підземними силами, що діють на них. Якщо тертя і напруга під ним зміщуються, те ж саме відбувається і з висотою гори. Таким чином, те, наскільки високими можуть вирости гори, залежить від активності тектонічних плит.
Разом з тим, вчені підкреслюють, що ще належить з'ясувати, чи справедливо це для гір, які не знаходяться близько до зон субдукції, де одна тектонічна плита ковзає під іншою. У таких місцях все ще можливо, що висота гір обмежена кліматичними умовами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше геологи заявили про те, що їм вдалося виявити один з найбільших підводних вулканів, який міг стати винуватцем появи загадкового гула по всій Землі. Гул став наслідком "народження" вулкана, який піднімається над морським дном на 0,8 кілометра.