UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені довели наявність у риб свідомості

У риб спостерігається "емоційна лихоманка".

Група британських та іспанських вчених продемонструвала наявність емоційної реакції у риб на стрес. В якості реакції на стресовий стан у риб спостерігається "емоційна лихоманка", яка вважається ознакою наявності свідомості у тварин. Робота опублікована у Proceedings of the Royal Society B.

Дослідники взяли 72 рибки Danio rerio, одну половину з яких використовували як контрольну групу, а другу по одиночці на 15 хвилин поміщали у сіті. Після цього дослідники використовували спеціальний акваріум, розділений на шість сполучених відсіків, у кожному з яких підтримувалася своя температура. Риб з обох груп поміщали у відсік зі стандартною для цього виду температурою - 27 градусів Цельсія, але вони могли вільно переміщатися між відсіками і вибирати найбільш комфортну для себе температуру. Рибки, які піддавалися стресу, проводили більше часу в теплих відсіках акваріума, ніж контрольна група. На думку дослідників, це свідчить про те, що температура їхнього тіла підвищувалася на 2-4 градуси Цельсія.

Читайте також: Вчені встановили причину високої швидкості набуття бактеріями стійкості до антибіотиків

Короткочасне підвищення температури тіла після стресової ситуації, зване емоційної лихоманкою, раніше приписувалося тільки тваринам зі складним мозком, які відчувають і усвідомлюють, що з ними відбувається. До цього наявність емоційної лихоманки було показана у ссавців, у тому числі і людини, птахів і навіть одного виду ящірок, а от риби і земноводні не виявляли цю рису.

Автори дослідження вважають, що їхнє відкриття - важливий аргумент у суперечці про свідомість риб. Крім того, тепер температуру тіла можливо використовувати для оцінки стану не тільки ссавців, але і риб.

Раніше повідомлялося про те, що риби навчилися ховатися від хижаків, стаючи буквально невидимими, що відбувається завдяки тому, що їх луска особливим чином взаємодіє з поляризованим світлом.