UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені допустили регенерацію зубів у дорослих

До таких висновків учені прийшли дослідивши прісноводних риб.

Американські вчені досліджували формування зубів і смакових рецепторів у ембріонів цихлід – прісноводних риб. У результаті досліджень вони прийшли до висновку, що незабаром можна буде добитися регенерації зубів у дорослих людей.

Роль язика у риб виконують спеціальні смакові сосочки, які перемежовуються з зубами. Цихіди вкрай неоднорідні: існує безліч видів, пристосованих до різних умов існування. Одні заковтують планктон цілком, і їм, отже, практично не потрібні зуби. Інші риби займаються общипуванням водоростей: для цього їм потрібні і зуби, і смакові рецептори. Останні потрібні для розрізнення корисних і шкідливих водоростей.

Читайте також: Білок малярії може стати ефективним засобом боротьби з раком – вчені

Схрестивши цихід двох споріднених видів, вчені змогли визначити генетичні відмінності, які відповідають за концентрацію зубів і смакових рецепторів. Ембріони риб поміщалися в хімічні розчини, і за рахунок цього дослідники могли керувати розвитком тих чи інших елементів. У ході експерименту вчені з'ясували, що і зуби, і смакові рецептори породжує одна і та ж епітеліальна тканина щелеп, що формуються. Крім того, вчені також змогли знайти спільні гени, відповідальні за розвиток зубів у мишей.

На думку вчених, за рахунок знайдених хімічних сигналів стане можлива регенерація зубів у дорослих людей. У цьому напрямку будуть рухатися подальші дослідження групи вчених. Фахівці також попереджають, що виростити нові зуби буде недостатньо - не менш важливо зрозуміти, як у цих органах формуються нерви і кровоносні судини, без яких вони не можуть функціонувати.

Раніше повідомлялося про те, що вчені розробили методику відновлення серцевої тканини після інфаркту за допомогою "заплатки". Виявилося, що нанесена після інфаркту "заплатка" підвищує не тільки регенерацію існуючих клітин серця, але і зростання нових.