UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Японії створено колесо, що здатне їхати у будь-якому напрямку (відео)

Принцип руху колеса вельми простий: 32 катки, що індивідуально обертаються, дозволяють змінювати напрямок руху, не сходячи з місця.

Японський професор Масахару Коморі з Кіотського університету розробив пристрій Permoveh, оснащений колесом, що здатне, не повертаючись, їхати вліво або вправо під будь-яким кутом. Розробка може знайти застосування в інвалідних візках і механічних навантажувачах, призначених для тісних приміщень.

Чудо-колесо складається з 32 катків, здатних обертатися як вперед-назад, так і, після повороту кожного з них, перпендикулярно, під прямим або іншим кутом. Комбінування катків, повернутих прямо і перпендикулярно, веде до руху по діагоналі (втім, кількість напрямків все ж обмежена). «Колеса всередині колеса», як називає пристрій автор, або многокаткове колесо, поки досить дороге: за словами пана Коморі, продемонстрований ним зразок з чотирма колесами коштує близько 36 тис. дол. Тому професор працює над тим, щоб довести ціну до 12 тис. дол, після чого масове виробництво стане затребуваним.

В якості можливих областей застосування вчений називає не тільки візки, але й навантажувачі, що працюють у тісноті складських приміщень. Колесо стане в нагоді домашнім й іншим рухомим роботам, призначеним для обмежених просторів з численними перешкодами. ККД такого колеса практично не поступається звичайному, окрім того, по суті, воно змінює підвіску на багатоточкову незалежну, тому м'якість ходу значно підвищується. Хоча швидкість Permoveh обмежена 6 км/год, зроблено це з міркувань безпеки; теоретично верхня межа швидкості у такого колеса не відрізняється від звичайного.

//www.youtube.com/v/thKHERie-Ek?version=3&feature=player_detailpage

До речі, у 2009-2010 роках подібні роботи проводила компанія Honda, яка мала намір перетворити всю поверхню колеса на катки, що й «згубило» ініціативу. У розробці Коморі обрезинені міні-катки, що обертаються, займають лише деяку частину поверхні; питомий тиск на їхню поверхню при цьому зростає, але великий діаметр і ширина колеса компенсують цю проблему. Зате немає необхідності у точній підгонці розмірів, та й коллатеральне тертя катків один об одного зведене до нуля за рахунок люзів.

Новий підхід дійсно значно простіший і, враховуючи кустарний метод виготовлення демонстраційного прототипу (у лабораторії, з вироблених там же міні-катків), можна очікувати, що масовому виробництву розробка буде під силу. !zn

Читайте також:

Вчені знайшли зміни у мозку інтернет-залежних людей

Смартфони зможуть завантажувати фото з Марса

Абстрактна турбота про інвалідів, або Державних грошей не шкода...

На початку 2012 року з'явиться комп'ютер за 25 доларів