Вчені виявили в Ізраїлі мінерал, який був до цього відомий тільки в метеоритах. Як повідомляє Naked science, мова йде про мінерал аллобогданіт.
Його виявили ще в 2000-х роках в залізному метеориті Онеллі, серед розсипу золота на річці Великий Долгучан в Східній Якутії. За хімічним складом мінерал відноситься до фосфідів - з'єднань, які містять фосфор. А назву він отримав на честь кристалографа Алли Богданової.
Надалі аллобогданіт знаходили і в інших метеоритах, але вважалося, що на Землі його немає. Вченим відомо, що він утворюється з іншого мінералу - баррінгериту - і зберігається в результаті «закалюввання», тобто, різкого скидання температури і тиску.
Тепер же вчені провели експерименти при високому тиску і температурі на синхротронному джерелі світла DESY в Німеччині і з'ясували, що такий мінерал здатний формуватися при тисках, що перевищують 25 гігапаскалів. Такий тиск на Землі може утворюватися при зіткненні з великими метеоритами або на глибині понад 500 кілометрів.
Разом з тим, аллобогданіт вдалося знайти в поверхневих породах формації Хатрурім в пустелі Негев в Ізраїлі. Вчені відзначають, що їхнє відкриття дає більше питань, ніж відповідей, адже мінерал знайшли в поверхневому шарі. Досі в Південному Леванті не було знайдено ніяких слідів зіткнення великих метеоритів або гірських порід, які утворилися в мантії Землі. Разом з тим, дослідники визнають, що такі сліди могли бути стерті з поверхні через геологічну ерозію.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з Північно-західного університету виявили рідкісний мінерал в зубах хітона - великого молюска, який мешкає на кам'янистих берегах Тихого океану. До цього мінерал, який називається сантабарбараїт, виявляли тільки в гірських породах.