UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Ефіопії знайдено череп австралопітека віком 3,8 мільйона років

Знахідка змінює уявлення про еволюцію людини.

Професор Йоханнес Хайле-Селассіє з Музею природної історії в Клівленді виявив в Ефіопії череп австралопітека чоловічої статі віком 3,8 мільйона років. Знахідка дослідника може змінити уявлення про еволюцію людей з людиноподібних мавп, повідомляє ВВС.

До цього вчені вважали, що череп австралопітека Люсі віком 3,2 мільйона років, який був знайдений у 1974 році, належить до найбільш ранньої гілки вищих приматів – безпосередніх родичів Homo sapiens.

За словами Хайле-Селассіє, знайдений череп це найкращий на сьогоднішній день зразок гомініда, який відноситься до анамських австралопітеків - найдавнішого виду австралопітеків, які, ймовірно, мешкали на Землі 4,2 мільйона років тому.

Раніше вважалося, що анамський австралопітек був прямим предком пізнішого виду - афарського австралопітека, який вважався предком найдавніших представників сімейства гомінід ряду приматів - Homo, від яких і походить сучасна людина. Разом з тим, дослідники припускають, що обидва види австралопітеків могли існувати паралельно протягом 100 тисяч років і перший не еволюціонував безпосередньо з другого, як вважалося.

Знайдений череп відмінно зберігся, тому вчені змогли виділити риси, які раніше не зустрічалися у останків гомінідів. Деякі з них, як і раніше, "примітивні", тобто вельми схожі з тими, які можна спостерігати у найбільш ранніх мавпоподібних видів: маленький мозок і довга вузька черепна коробка. Інші риси, набуті в ході еволюції, зустрічаються і в більш пізніх видів гомінід, наприклад, риси обличчя, які видаються вперед і високі вилиці.

"До цього моменту у нас був величезний розрив між найбільш раннім відомим предком людини, віком приблизно шість мільйонів років, і таким зразком, як Люсі, якій два-три мільйони років. Найдивовижніше в цій знахідці те, що вона перекидає місток, об'єднуючи морфологічні риси обох груп ", - заявила пояснює Стефані Мелілло з Інституту еволюційної антропології ім. Макса Планка в Лейпцигу.

На думку дослідників, невелика група анамських гомінід виявилася ізольованою і, пристосувавшись до умов навколишнього середовища, еволюціонувала в афарських гомінід. Обидва види існували паралельно, поки останні представники анамських гомінід не вимерли

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені встановили, що гени неандертальців викликають депресії, нікотинову залежність і захворювання шкіри у сучасних людей.