Американські вчені заявили про те, що умови під поверхнею Марса можуть підходити для існування мікробного життя. Для того, щоб прийти до таких висновків, дослідники вивчили склад марсіанських метеоритів, які падали на Землю, повідомляє Phys.org.
Аналіз показав, що такі породи при постійному контакті з водою можуть виробляти енергію, достатню для підтримання мікробних спільнот, схожих на ті, які зустрічаються на нашій планеті в неосвітлених глибинах. Оскільки такі метеорити можна вважати шматками кори Марса, то вчені роблять висновок, що значна частина надр планети може бути придатною для мікробного життя.
«Велике значення для науки про підземні дослідженнях тут полягає в тому, що всюди, де є грунтові води, існує хороший шанс на те, що буде достатньо енергії для підтримки мікробного підповерхневого життя. Ми не знаємо, чи зароджувалося коли-небудь життя під поверхнею Марса, але якби це сталося, ми думаємо, що там було б достатньо енергії, щоб підтримувати його до сьогоднішнього дня», - заявив один з учених Джессі Тарнас.
В останні десятиліття вчені виявили, що під поверхнею Землі існує розвинений біом, який живе окремо від життя на поверхні. Нестачу сонячного світла такі істоти компенсують побічними продуктами хімічних реакцій, які виникають при контакті гірських порід з водою. Одна з таких реакцій - радіоліз, який відбувається, коли радіоактивні елементи вступають в реакцію з водою в порах і тріщинах.
В ході нового дослідження вчені хотіли перевірити, чи можуть елементи, необхідні для радіолізу, існувати на Марсі. Вони вивчили дані, зібрані марсоходом Curiosity і орбітальними апаратами, а також склад марсіанських метеоритів. Дослідники шукали радіоактивні елементи, такі як торій, уран і калій, а також сульфідні матеріали і пористі блоки, в яких могла накопичуватися вода.
Виявилося, що в декількох типах марсіанських метеоритів всі інгредієнти присутні в достатній кількості для підтримки мікробного життя. Це особливо характерно для метеоритів, які були частинами порід віком 3,6 мільярда років. На відміну від Землі, на Марсі відсутня система тектоніки плит, яка могла б міняти породи кори.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені за допомогою радара апарату Mars Express з'ясували, що під товстим шаром льоду на південному полюсі Марса може знаходитися не тільки озеро з рідкою водою, але і безліч водойм поменше. Ці водойми відокремлюються від головного озера перемичками «суші».