Астрономи з Великобританії з'ясували, що нещодавно відкрита "планета-вигнанець" в сузір'ї Тукана виявилася не "бездомною втікачкою", а відносно "звичайною" планетою, яка обертається на рекордній відстані від зірки – трильйон км, рік на якій триває майже мільйон років, йдеться в статті, опублікованій в журналі MNRAS.
"Це найбільша і "широка" планетна система, і обидва її мешканці були відомі нам більше восьми років. Нікому не вдавалося знайти зв'язку між ними. Виявилося, що ця планета не така самотня, як ми вважали раніше, хоча вона і дуже сильно віддалена від зірки і зв'язок між ними ледь видний", - сказав Найалл Дікон (Niall Deacon) з університету Хартфордшира (велика Британія).
Близько п'яти років тому астрономи з США відкрили, як їм здалося, коричневий карлик 2MASS J2126−8140, який розташований в сузір'ї Октанта на невизначеній відстані від Землі. В 2014 році, коли інша група астрономів виявила, що він входить в сусіднє до нас скупчення зірок, яке розтягнулося між сузір'ями Тукана і Годин, віддалене від нас усього на 104 світлових року.
Цей факт змусив астрономів змінити свою точку зору і встановити, що 2MASS J2126−8140 являє собою велику "планету-вигнанця" з масою, яка приблизно в 20 разів перевищує масу Юпітера.
Дікон зі своїми колегами засумнівалися в такому статусі 2MASS J2126−8140, звернувши увагу на одну з найближчих сусідок цієї одинокої планети – зірку AB Живописця. Навколо неї, як вважають деякі планетологи, обертається невеликий супутник – або планета гігант, або коричневий карлик – на відстані 275 астрономічних одиниць (середніх відстаней між Землею і Сонцем).
Це наштовхнуло Дікона і його колег на думку, що 2MASS J2126−8140 може обертатися навколо якоїсь сусідньої зірки, яку ми або не помічаємо, або не асоціюємо з цією планетою через помилково виміряну відстань.
Через деякий час підозри планетологів виправдалися – їм вдалося з'ясувати, що молода зірка, червоний карлик TYC 9486-927-1, знаходиться на тому ж відстані від Землі, що і планета, і рухається в бік від нас з тією ж швидкістю, що і 2MASS J2126−8140. Це довело, що вони є членами однієї і тієї ж "сім'ї", а також дозволило авторам статті розкрити деякі властивості планети.
Наприклад, вони уточнили масу 2MASS J2126−8140 – виявилося, що вона не в 20, а всього в 11 разів важче Юпітера, що дозволяє з упевненістю говорити про те, що вона є планетою, а не коричневим карликом.
Також вони розрахували відстань від планети до зірки, яке виявилося рекордно великим - 2MASS J2126−8140 віддалена від зірки на приблизно трильйон км, що становить 6685 астрономічних одиниць, що в 169 разів більше, ніж відстань між Плутоном і Сонцем. Рік на цій планеті триває 900 тисяч років, за весь час її життя минуло всього 50 років.
Таким чином, це робить 2MASS J2126−8140 найбільш "довгою" на сьогоднішній день планетною системою, яка відома вченим. Найближчим часом Дікон і його колеги перевірять, чи є інші відомі "планети-вигнанці" мешканцями настільки ж масштабних зоряних систем.
Раніше повідомлялося про те, що вчені помітили наявність погоди на планеті PSO J318.5-22, яка втратила свою материнську зірку. На думку вчених, на планеті є хмари розплавлених силікатів і металу. Об'єкт PSO J318.5-22 був виявлений ще в 2013 році. Тоді після недовгих дискусій вчені віднесли його до розряду планет-гігантів, а не до коричневих карликів, які є наполовину зіркою, наполовину планетою. Було вирішено, що PSO J318.5-22 є планетою, газовим гігантом зразок Юпітера, народженої біля зірки, але згодом викинутої з материнської системою гравітаційним впливом сусідніх планет.