UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Кремлі «взяли на олівець» 60 мільйонів блогерів

Високопоставлені російські чиновники дуже уважно стежать за інтернет-дискусіями за допомогою спеціальної комп'ютерної системи.

У федеральних відомствах Росії впроваджуються спеціальні програмні термінали "Призма", за допомогою яких можна вивчати динаміку відгуків у блогах і реакцію 3 на ту чи іншу подію.

Хоча робота над системою ще не закінчена, а реліз очікується тільки в 2013 році, деякі чиновники вже мають цю розробку компанії "Медіалогія".

В'ячеслав Володін, нещодавно віце-прем'єр і глава штабу Загальноросійського народного фронту, а зараз перший заступник голови адміністрації президента постійно використовує програму і часто цитує отримані за її допомогою дані в розмовах із співробітниками.

Як повідомив виданню співрозмовник у IT-галузі, термінали встановлені не тільки в кабінеті Володіна, але приблизно у півсотні інших високопоставлених чиновників: у МВС, в мерії Москви, в апараті спікера Держдуми Сергія Наришкіна, у глави "Роснефть" Ігоря Сечіна і ін

У короткій анотації на своєму сайті творці "Призми" звертаються до чиновників, стверджуючи, що активність громадян в соцмедіа призводить до "зростання соціальної напруженості: нагнітанню заворушень, протестних настроїв, екстремізму". Судячи з військових термінів з опису, представленого компанією, користувачі "Призми" бачать соціальні медіа як поле безперервної битви: новини класифікуються за певними темами, які фіксуються в технічному завданні індивідуально. Наприклад, це "інформаційні ризики", "активність/заходи", "конкуренти" тощо. Крім цього на екрані представлена ​​графічна інформація: динаміка позитивних і негативних повідомлень за кількістю за останні 24 години.

Ця динаміка може бути налаштована з певних тем і об'єктів. Також на екрані представлено графік інформаційних атак, що відображає частку ботів за негативом (співвідношення негативних ботів до загальної кількості)".

"Медіалогія" не стала надавати виданню демодоступ до системи, але погодилася описати "Призму" в письмовому коментарі.

Система може відстежувати блог-майданчики і соцмережі, що стоять окремо. Всього, за словами розробників, під око Кремля потрапляє 60 млн "джерел". Система аналізує тональність висловлювань кожного з цих джерел з похибкою 2-3% практично в реальному часі ("лаг" становить кілька хвилин), пише директор "Медіалогії" з розвитку Фаріт Хуснояров.

У моніторинг потрапляють практично всі майданчики, за винятком Facebook, стверджують розробники. Серед іншого блоги на LiveJournal, Twitter, YouTube. Правда, в анотації на сайті "Медіалогії" Facebook значиться серед розглянутих мереж.

"На монітор поступають найбільш обговорювані новини в соціальних медіа, вони представлені як топові сюжети (кластери). При цьому можна подивитися, з яких постів формується той чи інший топовий сюжет. У кожному сюжеті оцінюються повідомлення за характером згадки, кількість негативних і позитивних постів відбивається на екрані. Характер згадки визначається за фактом і тональністю (ставлення автора) ", - пише представник компанії-виробника.

Опитані експерти з НДУ ВШЕ, які вивчають системи штучного інтелекту, кажуть, що системи, подібні "Призмі", здатні розпізнавати тональність повідомлень на 80-90%. У таких систем, тим не менш, є одне слабке місце: вона не розуміє "олбанский" інтернет-сленг, езопову мову, іронію, сарказм і гру словами.

При цьому, кажуть експерти, від спостереження за вмістом соціальних медіа можна легко перейти до маніпулювання цим середовищем. З іншого боку, наголошується в статті, в можливості влади погасити мережеве невдоволення експерти не дуже вірять.

"Якщо ви у вікно бачите метеорит, значить пізно реагувати. Посилати Брюса Уїлліса його підривати треба було раніше, - каже, наприклад, директор агентства "Соціальні мережі" Денис Терехов. - Напевно були люди, готові багато заплатити, щоб в мережі не обговорювали ДТП з "Лукойлом" на Ленінському проспекті, але допомогти їм було нікому. Так і тут: влада просто дивиться в екран, де блимають різні вогники, вона просто спостерігає за картиною, що розгортається". !zn

Читайте також:

«ВКонтакте» відкрила представництво в Україні

Всіх іранських чиновників відключать від інтернету

Україна - лідер за темпами зростання ринку інтернет-реклами в Центральній та Східній Європі