UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Великій Британії знайшли артефакт, який належав Анні Болейн

Спочатку дерев'яного сокола вважали простою антикварною скульптурою.

«Антикварний дерев'яний сокіл», якого у 2019 році продали на аукціоні за 75 фунтів стерлінгів (приблизно 2650 гривень), виявився геральдичною емблемою Анни Болейн. Це був королівський сокіл XVI століття, який, ймовірно, прикрашав апартаменти королеви у палаці Гемптон-Корт, повідомляє The Guardian.

Сокола прибрали, коли Генріх VIII наказав стратити свою дружину і знищити будь-які нагадування про неї. Тепер вартість фігурки значно зросла і становить приблизно 200 тисяч фунтів стерлінгів (понад сім мільйонів гривень).

Фігурка з дуба збереглася в такому хорошому стані, що на ній залишилися навіть сліди позолоти та оригінальної гами кольорів. Усього через три роки після виготовлення сокола, в 1536 році, Болейн обезголовили за хибним обвинуваченням у подружній зраді через те, що вона так і не змогла подарувати Генріху VIII спадкоємця, тільки доньку, Єлизавету І.

Читайте також: Археологи знайшли на стародавньому камені зображення біблійного «бальзамного дерева»

«Іронія полягає в тому, що Анна Болейн – найпопулярніша із шести дружин, але вона, напевно, та, для кого залишилася найменша кількість артефактів… тому що вони були знищені Генріхом. Це робить його [сокола – ред.] дійсно дійсно особливим», - заявила провідний фахівець з історії Тюдоров Трейсі Борман.

Анна Болейн - друга з шести дружин Генріха VIII. Рішення одружитися з нею змусило короля відійти від католицької церкви і покласти початок англійській Реформації. На думку Борман, після того, як Болейн впала в немилість, сокола сховав хтось із її прихильників. Мабуть, ця людина хотіла зберегти фігурку для нащадків.

Борман зазначає, що два соколи на стелі Великого залу в Гемптон-Корт розташовувалися дуже високо і були закопчені полум'ям каміна, тому, швидше за все, Генріх міг їх не помітити. Але знайдена фігурка, швидше за все, розташовувалася в покоях королеви і була доступна тим, хто вирішив її врятувати.

За словами Борман, два соколи з Великої зали не зовсім такі, але схожі. Голову знайденої фігурки прикрашає корона, а ще сокіл тримає скіпетр. Цікаво те, що декоративний ансамбль створювався до того, як Болейн стала королевою. Але вже тоді у неї з Генріхом виникли почуття, і вони готувалися до великого майбутнього. Але все склалося не так, як планувалося.

«Вражаюче, що він не лише носить корону, а й тримає скіпетр. Що справді цікаво, так це те, що, на відміну від соколів із Великої зали, він носить імперську корону. Це свідчить про те, що Генріх мав імперські амбіції. Він намагався підмінити авторитет папи, просуваючи себе як імператора, а не як простого короля. Є й інші відомі нам короновані соколи, які використовувалися в театралізованому дійстві під час коронації Анни. Але немає згадок про імперські корони, тож це був своєрідний піар хід Генріха та Анни. Прикрашення Гемптон-Корт було пов'язане з їхніми амбіціями та непокорою папі», - заявила Борман.

Торговець антикваріатом Пол Фіцсіммонс, який знайшов сокола, зазначив, що не відразу зрозумів, що це символ Анни Болейн, але знав, що фігурка пов'язана з королями. Він також додав, що сокіл був покритий чимось чорним, можливо, сажею. Фіцсіммонс зізнався, що його дивує стан сокола, він виглядає так само, як у часи створення, що дуже рідко для виробів часів Тюдорів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вченим за допомогою технології сканування вдалося розшифрувати листи, які французька королева Марія-Антуанетта писала своєму другові та ймовірному коханцю, шведському графу Акселю фон Ферсену. Граф зберіг листи королеви, але перекреслив деякі частини, мабуть, у спробі врятувати її.