UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Великій Британії науковці виростили м'ясо на основі трав'яного каркасу

Наступним спробують виростити екологічне м'ясо взявши клітини коров чи свиней.

Науковці з британського університету Бата розробили новий метод вирощування м'яса в лабораторії, поідомляє N+1. Вони залишили у клітинах трави лише целюлозний каркас, а потім пересадили туди міобласти - це м'язові клітини, з яких утворюються поперечносмугасті м'язові волокна. 

Структура позаклітинного матриксу (це така частина сполучної тканини), яка залягає у міжклітинному просторі трави і допомагає клітинам, які діляться, вишикуватися в паралельні ряди. Що у результаті, створює тривимірну м'язову тканину з волокнистою структурою. 

Спочатку дослідники помітили, що структура деяких травинок схожа на структуру волокон м'яса. Тому вони вирішили спробувати виростити м'язові клітини у лабараторних умовах, взявши за основу структуру трави.

Біля університетського кампусу вчені зібрали жито, кострицю й тонконіг. Потім вони видалили з трави клітини, обробляли їх хімічними розчинами, поки там не залишилася лише частина сполучної тканини, яка складається з целюлози. Отриманний таким чином каркас заселили міобластами.

В ході експерименту, 35% клітин закріпилися на каркасі з целюлози через три години, що набагато перевищує ефективність фіксації на необробленній траві - лише 9%. Потім клітини продовжили ділитися та розростатися, а структура позаклітинного матриксу трави допомогла їм вишикуватися в паралельні ряди і утворити волокна. В результаті, клітини змогли сформували тривимірну м'язову тканину.

Дослідники й надалі будуть вдосконалювати такий метод вирощування, щоб збільшити кількість клітин, які кріпляться до каркасу трави.

Читайте також: «Розумні» імунні клітини змогли зменшити пухлини у мишей

Нагадаємо, інтерес до синтетичного м'яса зростає в усьому світі. Так, в Україні запустили виробництво рослинного стейку, який за смаком, як тваринне м'ясо.