UA / RU
Підтримати ZN.ua

У стародавніх руїнах у Туреччині знайшли таблички на невідомій мові

Нею говорила група людей у Хетській імперії.

Вчені виявили на клинописних табличках, знайдених у Туреччині, написи, зроблені невідомою мовою, якою ніхто не говорив уже сотні років. Її виявили в Хаттуші, археологічному пам'ятнику на північному сході Туреччини, який колись служив столицею Хетської імперії, повідомляє IFLScience.

У 1986 році місто було включено до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, завдяки своїй вражаючій архітектурі та творам мистецтва, які чудово збереглися.

Читайте також: Археологи знайшли мозок та шкіру людей бронзової доби

Хети – це група стародавніх індоєвропейців, які мігрували до Анатолії та створили одну з найгрізніших імперій пізньої бронзової доби. Хети були відомі тим, що документували свої закони та битви на глиняних табличках. З 1980-х років археологи виявили в Хаттуші понад 30 тисяч глиняних табличок з клинописом. Більшість з них були написані хетською, але недавні дослідження показали, що деякі були написані раніше невідомою мовою.

Оскільки мову тільки відкрили, ученим все ще слід визначити значення її слів. Але, ймовірно, нею говорили жителі Калашми, області на північно-західній околиці імперії. Особливості мови також мають явну подібність до лувійської мови, яка широко використовувалася в Хетській імперії.

Дослідники припускають, що табличка описувала давній культурний обряд, який проводили в Калашмі.

Хоча ця мова незвичайна, вона явно пов'язана з індоєвропейськими мовами, сім'єю мов, якими досі говорять у переважній більшості країн Європи, а також на Іранському нагір'ї та в північній Індії.

Раніше вчені запропонували нове пояснення раптового краху давньої Хетської цивілізації. Дослідивши дерева, які були живими в той час, вони виявили свідчення посухи, що траплялася три роки поспіль, яка могла призвести до неврожаїв, голоду та хвилювань.