UA / RU
Підтримати ZN.ua

У середньовічній Франції неврологічні розлади лікували трепанацією черепа

У медичних трактатах ця процедура рекомендувалася при струсі мозку.

Французькі вчені дослідили шість трепанованих черепів, знайдених в середньовічному монастирі, і прийшли до висновку, що цю процедуру проводили для лікування неврологічних розладів. У медичних же трактатах же вона рекомендувалася при струсі мозку, повідомляє N+1.

Трепанація черепа - одна з найдавніших хірургічних процедур, вона була широко поширена ще в доісторичні часи. Так, найдавніші свідчення трепанації в Європі датуються 5000 роком до нашої ери.

У ході нового дослідження вчені вивчили шість трепанованих черепів XII-XV століть, виявлених у французькому монастирі Святого Косьми. Вчені порівняли ці знахідки з 68 черепами і 67 ендокранами людей, що відносяться до того ж тимчасового періоду і географічної області, припускаючи, що трепанація проводилася на людях з неврологічними розладами.

Вивчені черепи належали підліткам 10-14 і 10-19 років, двом дорослим і одному молодому чоловікові у віці 20-39 років. Вік і стать ще однієї людини визначити не вдалося. Вчені з'ясували, що неврологічні розлади були у п'яти з шести осіб. А ось результати, отримані для шостої людини, важко співвіднести з якоюсь патологією.

Додаткові аналізи не дозволили знайти відмінностей в раціоні людей з трепанованими черепами та іншими. Тобто, раціон харчування хворих в монастирських установах не відрізнявся від раціону інших людей того часу.

На думку вчених, результати їхнього дослідження показують відмінності письмових джерел і практики. Медичні трактати того часу рекомендували проводити трепанацію при черепно-мозкових травмах, на практиці ж її використовували при лікуванні неврологічних розладів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Археологи знайшли в давньоєгипетському затонулому порту фрагмент корабля і цвинтар

Раніше вчені знайшли в Габоні останки людей з деформованими черепами. Чоловіки і жінки, які жили тут 500 років тому, навмисно видаляли собі зуби.