В Уельсі на з'їзді британських астрономів було оголошено, що дослідники виявили рідкісну зоряну систему, що складається з п'яти гравітаційно зв'язаних зірок.
Система складається з двох пар пов'язаних одна з одною зірок (їх ще називають бінарними зоряними системами), та п'ятої зірки, що супроводжує одну з бінарних систем. Обидві пари зірок обертаються навколо одного гравітаційного центру. Дистанція між ними перевищує відстань від Сонця до Плутона.
П'ятизіркова система знаходиться на відстані 250 світлових років від Землі, у сузір'ї Велика Ведмедиця. Вона була виявлена за допомогою телескопів проекту SuperWASP (Wide Angle Search for Planets – пошук планет у широкому секторі).
У новій п'ятизірковій системі одна зі складових її пар виявилася контактною – їх орбіти настільки близькі одна до одної, що їх зовнішні шари атмосфери стикаються. Друга пара виявилася розділеною подвійною системою – відстань між цими зірками сягає трьох мільйонів кілометрів.
Обидві системи перебувають в одній орбітальної площині. Крім того, астрономи виявили, що з розділеною подвійною системою пов'язана ще одна зірка.
"Це воістину екзотична зоряна система. В принципі, навколо кожної пари зірок можуть обертатися планети. Небо над такою планетою буде набагато цікавішим, ніж в "Зоряних війнах". У певні моменти в небі навколо такої планети може бути не менше п'яти світил", - заявив один з авторів доповіді доктор Маркус Лор з Відкритого університету у Великобританії.
За словами науковця, той факт, що ці зірки знаходяться в одній орбітальної площині, означає, що вони були сформовані з одного і того ж протозіркового диска космічного пилу та газу.
Доктор Лор зазначив, що п'ятизіркові системи надзвичайно рідкісні, однак як мінімум ще одна була виявлена телескопом "Кеплер" НАСА.
Телескопи на Канарських островах і в ПАР постійно стежать за небом, для чого роблять серію знімків приблизно раз на хвилину. Порівнюючи блиск зірки протягом часу, можна зареєструвати її незначне потьмяніння, що може означати проходження об'єкта – планети або іншої зірки – по диску зірки.